Kako povećati proizvodnju jaja kod kokoši: Savjeti za uspjeh koji uvijek djeluju!

Jaja su izuzetno važna u ishrani i jedan su od najnutritivnijih sastojaka koji se široko koriste u različitim kulinarskim tradicijama širom svijeta. Može se reći da su jaja nezaobilazna, jer se pripremaju na razne načine: kuhana, pržena, pečena, poširana, ali i kao sastavni dio mnogih slastica. Ako želite poboljšati proizvodnju jaja na svojoj farmi, postoji nekoliko jednostavnih savjeta koje možete primijeniti.

1. Uravnotežena i hranjiva prehrana

Pilići zahtijevaju raznoliku i hranjivu prehranu kako bi se osigurala njihova produktivnost. Žitarice, povrće, začinsko bilje, te izvori kalcija poput ljuski jaja ili školjki, ključni su za održavanje njihovog zdravlja. Uravnotežena prehrana pomaže kokošima u proizvodnji jaja i jačanju imuniteta. Također, ne smijemo zaboraviti da kokošima uvijek treba osigurati svježu i čistu vodu.

2. Održavanje higijene i zaštita od parazita

Kokoši su osjetljive na razne parazite, zbog čega je higijena ključna. Jedan od jednostavnih savjeta je staviti kutije napunjene pijeskom i drvenim pepelom u kokošinjac. Ove kutije kokoši obožavaju koristiti za kupanje, a prirodni pijesak i pepeo pružaju zaštitu od štetnih insekata.

3. Raznovrsna ishrana kroz godišnja doba

Prehranu pilića trebate prilagoditi godišnjem dobu. U proljeće, osim pšeničnih zrna, možete dodati mlade biljke koprive, ribano povrće, nasjeckani kupus ili sušenu koprivu. Također, dodavanje krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna pomaže u osiguravanju dovoljne količine kalcija i drugih minerala. Ove promjene u ishrani pomoći će kokošima da ostanu zdrave i produktivne.

4. Održavanje konstantne temperature i osvjetljenja

Kokoši najbolje podnose temperaturne uvjete između 4°C i 8°C, ali u zimskim mjesecima potrebno je osigurati dodatnu zaštitu. Grijanje i dodatno osvjetljenje pomoći će održati stalnu proizvodnju jaja, jer nedostatak sunčeve svjetlosti može uzrokovati smanjenje nesivosti. Osigurajte da kokošinjac ima optimalne uvjete za preživljavanje u hladnijim mjesecima.

5. Zimska prehrana za održavanje produktivnosti

Zimi je ključno održati temperaturu kokošinjca od najmanje 15°C. Također, pripazite na osvjetljenje, koje treba trajati 8-9 sati svaki dan. Kokošima je potrebno dodati dodatnu hranu, poput kuhanog krumpira, koprive, nasjeckanog povrća (mrkva, cikla, bundeva), te ribljeg ulja, kvasca i soli. Ova mješavina pomoći će održati energiju kokoši i osigurati njihovu produktivnost kroz zimu.

6. Izbjegavajte nezdravu hranu

Veoma je važno izbjegavati davanje kokošima nezdrave hrane. To uključuje pokvarenu hranu, ostatke stola, svježi kruh s kvascem, kiselu juhu, pokvareno meso i ribu, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira. Ove namirnice mogu biti štetne za njihovo zdravlje i smanjiti njihovu proizvodnju jaja.

7. Prilagodba prehrane prema dobi pilića

Pilići do 5 mjeseci trebaju prehranu bogatu proteinima kako bi podržali njihov rast i razvoj. Kombinacija žitarica, mljevenog brašna i povrća pruža im potrebne hranjive tvari za zdrav početak. Pilići u dobi između 5 mjeseci i 1 godine počinju nositi jaja, pa im je potrebno dodati kalcij i minerale. S godinama, pilići stariji od godinu dana doživljavaju pad proizvodnje jaja, ali ovo se može produžiti uključivanjem hrane poput bundeve i suncokreta, uz dodatak vitaminskih kompleksa.

8. Prirodna stimulacija: Vanjski prostor

Kokošima je važno omogućiti prostor na otvorenom. Osim hrane, ove ptice uživaju u potrazi za crvima, kukcima i biljkama. Takva stimulacija povećava njihovu dobrobit i zadovoljstvo, čime im pomažete u očuvanju proizvodnje jaja.

9. Povećanje učestalosti hranjenja

Ako primijetite pad proizvodnje jaja, a starost nije razlog, razmislite o povećanju učestalosti hranjenja. Pokušajte hraniti kokoši četiri puta dnevno. Ujutro i navečer im ponudite mješavine žitarica, a tijekom podneva tople, vlažne smjese koje će im pomoći održati energiju i produktivnost.

Zaključak: Zdravlje kokoši i kontinuirana proizvodnja jaja

Osiguravajući odgovarajuću njegu i pravilnu ishranu, možete osigurati stabilnu proizvodnju jaja kroz cijelu godinu. Domaća jaja nisu samo kvalitativno bolja, već pokazuju da su vaše kokoši zdrave i zadovoljne. Pridržavajući se ovih smjernica, vaša farma će napredovati, a vi ćete uživati u obilju svježih i ukusnih jaja.

4o mini