Krađa beba u bivšoj Jugoslaviji počela je ubrzo nakon završetka Drugog svjetskog rata. Teško ratno razdoblje ostavilo je iza sebe uništene domove, siromaštvo, glad i veliki broj siročadi, zbog čega su djeca postala predmet manipulacije i zloupotrebe. Često su korištena kao sredstvo za ostvarivanje profita i političkih ciljeva. Ova mračna praksa bila je pažljivo skrivena, a tajne službe poput UDBE imale su ključnu ulogu u njenoj organizaciji.
Jedan od razloga za krađu beba bio je politički motiviran. Djeca su često oduzimana iz svojih obitelji ako su se smatrale politički nepovoljnima. Takve obitelji mogle su biti optužene za simpatije prema nacionalizmu, ili su njihovi članovi bili povezani s ideologijama koje su bile u sukobu s režimom, poput bivših vojnika ili onih koji su se našli na Golom otoku. SFRJ je procijenila da bi djeca iz tih obitelji bila “korisnija” ako bi ih odgajali ljudi koji su imali privilegije u društvu, čime su im, u stvari, oduzimana prava na biološke roditelje.
Ova praksa trajala je desetljećima, sve do kasnih osamdesetih, kada dolazi do značajnih promjena, osobito nakon smrti Josipa Broza Tita. Ipak, takvi postupci nisu potpuno prestali ni nakon toga, a mnoge obitelji nikada nisu saznale istinu o svojoj biološkoj djeci.
Priča o Bijeljini i Foči
Jedan od najdirljivijih slučajeva dolazi iz Bijeljine. Babica, koja je bila pri kraju života, priznala je da je tijekom svog posla promijenila bebu, što je izazvalo uznemirenost u zajednici. Još jedan poznati slučaj dolazi iz Foče, gdje je primalja na samrtnoj postelji priznala da je zamijenila bebu poznatog liječnika, koji je umro pri porodu. U strahu od otkrivanja svoje greške, pokušala je zamijeniti bebu s djetetom druge obitelji, što je dovelo do toga da je muslimanska obitelj dobila dijete iz srpske obitelji. Beba je završila u Australiji, gdje je odrasla nesvjesna svog pravog identiteta.
Nakon što je odrasla osoba saznala istinu o svom porijeklu, putovao je do Foče i susreo svoju biološku obitelj. Iako je utvrđena genetska povezanost, ni on ni njegova biološka majka nisu željeli izlaziti u javnost. Iako su svi bili zadovoljni što su saznali istinu, njihov je slučaj ostao u obitelji, daleko od medija.
Posljedice Krađe Beba
Ove priče o krađama beba ilustriraju duboke tragove koje su ostavile tajne aktivnosti tijekom poslijeratne Jugoslavije. Mnogo je života trajno promijenjeno zbog ilegalnih radnji koje su bile potpomognute državnim aparatom. Iako su kasniji događaji otkrili istinu, mnogi slučajevi nikada nisu bili potpuno razjasnjeni, a bol koju su pretrpjele obitelji ostala je duboko usađena u njihovim životima.
BONUS TEKST: Mandarine – Zdravlje i Ukus
Mandarine (Citrus reticulata) su citrusi koji pripadaju porodici Rutaceae i omiljeni su zbog svoje slatkoće, sočnosti i lakoće u ljuštenju. Ovaj plod je najpoznatiji u mediteranskoj regiji, ali se uzgaja i u mnogim drugim dijelovima svijeta, uključujući Aziju, SAD i Latinsku Ameriku. Mandarine su bogate vitaminom C, koji jača imunitet i pomaže u zaštiti tijela od prehlada i drugih bolesti.
Osim vitamina C, mandarine sadrže i vlakna, antioksidanse, vitamine A i B, te minerale poput kalija i magnezija. Zbog svojih nutritivnih svojstava, mandarine su često prisutne u raznim jelima, napicima, salatama i desertima. Postoji nekoliko različitih vrsta mandarina, uključujući one sa sjemenkama (klasične mandarine) i one bez sjemenki (poput klementina i satsuma). Mandarine se beru u kasnu jesen i zimu, što ih čini sezonskim voćem povezanim s hladnijim mjesecima i zimskim praznicima.