Mark Zuckerberg, izvršni direktor kompanije Meta, uvjeren je da će mobilni telefoni uskoro biti zamijenjeni novim tehnološkim uređajem koji će preuzeti njihovu funkciju u svakodnevnom životu. U razgovoru za portal Verge, Zuckerberg je iznio svoje predviđanje da će pametne naočare uskoro postati neophodan proizvod, poput mobilnih telefona.
Promjena koja dolazi: Kraj pametnih telefona
Iako je prošlo manje od dvije decenije otkako su pametni telefoni postali neizostavan dio života ljudi, Zuckerberg smatra da će doći trenutak kada će oni postati višak. „Doći će trenutak kada će vaš pametni telefon većinu vremena ostajati u džepu. Mislim da će se to desiti tokom 30-ih godina ovog vijeka“, rekao je Zuckerberg. Ovaj entuzijastičan pogled na budućnost odražava njegovu vjeru u ubrzani razvoj tehnologije, koji bi mogao omogućiti napredak poput pametnih naočara koje će korisnicima omogućiti nove načine interakcije s tehnologijom.
Pametne naočare: Nova tehnološka revolucija
Zuckerberg je uvjeren da će pametne naočare biti uređaj koji će preuzeti funkcionalnosti koje trenutno obavljaju pametni telefoni. Prema njegovim riječima, ove naočare neće samo omogućiti fotografisanje i snimanje, već će biti sposobne i za puštanje muzike i video zapisa, primanje i otvaranje e-mailova, kao i slanje poruka. Također, moći će prevoditi u realnom vremenu, prikazivati rute i pravce do željenih lokacija, te nuditi proširenu i virtuelnu stvarnost (AR i VR). Dodatno, ove naočare će biti povezane sa vještačkom inteligencijom, čime će se proširiti spektar njihovih mogućnosti, a čak će biti u mogućnosti da mjere vitalne parametre poput srčanog pulsa i krvnog pritiska.
Iako zvuči kao sci-fi tehnologija, Zuckerberg naglašava da ove naočare neće ličiti na glomazne uređaje poput onih za virtuelnu stvarnost. Umjesto toga, one će biti dizajnirane tako da izgledaju kao obične sunčane naočare, što znači da neće biti nespretni, teški uređaji, već praktičan i udoban proizvod koji će se uklopiti u svakodnevni život korisnika.
Prednost pametnih naočara: Veća praktičnost i široka upotreba
Zuckerberg smatra da će pametne naočare biti dalji korak u evoluciji tehnologije, slično onome što se dogodilo sa računarima. „Svi ih imamo kod kuće, ali uglavnom koristimo mobilne telefone. Slično bi se, kako predviđa, moglo dogoditi sa pametnim telefonima u narednim godinama“, kaže on.
Jedna od ključnih prednosti pametnih naočara je i široka primjena među korisnicima, jer, kako ističe, već sada 1 do 2 milijarde ljudi svakodnevno nosi naočare. On vjeruje da će pametne naočare postati toliko korisne da će ih uskoro nositi i oni koji trenutno ne koriste naočare. Tako bi se pametne naočare brzo širile među širokim slojevima stanovništva, jer bi mogle pružiti mnoge prednosti i unaprijediti svakodnevne aktivnosti.
Prepreke na putu masovne proizvodnje
Međutim, kao i svaka nova tehnologija, pametne naočare suočavaju se s određenim izazovima prije nego što postanu dostupne široj javnosti. Najveće prepreke u njihovoj masovnoj proizvodnji trenutno su visoka cijena i problemi s napajanjem. Kao i u mnogim novim tehnologijama, visoka cijena proizvodnje rezultira i većim troškovima za potrošače, zbog čega se očekuje da cijene pametnih naočara neće biti pristupačne za sve korisnike odmah.
Zuckerberg je, međutim, optimističan u pogledu toga da će s vremenom cijene pasti, a tehnologija postati dostupna većem broju ljudi. Kompanija Meta već testira prototipove svojih pametnih naočara pod nazivom „Orion“, a javnosti su predstavljene u rujnu prošle godine. Iako još nije poznat datum kada će pametne naočare biti dostupne za komercijalnu upotrebu, očekuje se da će u narednim godinama biti moguće masovno prihvatanje ovog uređaja.
Zaključak: Pametne naočare kao tehnološki napredak
Mark Zuckerberg predviđa da će pametne naočare uskoro zamijeniti mobilne telefone i postati nezaobilazan dio svakodnevnog života. Iako je tehnologija u fazi razvoja, s napretkom u oblasti vještačke inteligencije, proširene stvarnosti i nosivih uređaja, ovaj proizvod bi mogao imati veliki utjecaj na način na koji komuniciramo, radimo i obavljamo svakodnevne aktivnosti. Međutim, s obzirom na trenutne prepreke, kao što su visoka cijena i napajanje, morat će proći neko vrijeme prije nego što ove naočare postanu pristupačne i široko korištene. Bez obzira na izazove, budućnost pametnih naočara čini se obećavajućom i mogla bi donijeti novu eru u tehnologiji koja će zamijeniti pametne telefone.