Beograd pod tretmanom: Suzbijanje komaraca širom grada, pogledajte gdje se sprovodi akcija

Beograđani ovih dana mogu da odahnu – borba protiv dosadnih i potencijalno opasnih komaraca se nastavlja. Javno-komunalno preduzeće Gradska čistoća saopštilo je da će danas, u sklopu planskih mjera zaštite zdravlja građana i poboljšanja higijenskih uslova, sprovesti nove tretmane suzbijanja komaraca na više lokacija širom prijestonice.

Akcija se sprovodi u večernjim i ranim jutarnjim časovima, kada je prisustvo komaraca najintenzivnije, a vremenski uslovi najpovoljniji za primjenu bioloških i hemijskih sredstava. Tretmani se izvode sa zemlje i iz vazduha, u zavisnosti od tipa terena i gustine vegetacije.

Lokacije koje će danas biti obuhvaćene

Kako je navedeno iz “Gradske čistoće”, tretmani će biti obavljeni na sljedećim lokacijama:

  • Obale Save i Dunava, uključujući savske i dunavske šetališne zone,

  • Adi Ciganliji i priobalju oko ostrva,

  • Parkovima Tašmajdan, Kalemegdan, Zvezdarska šuma i Ušće,

  • Zemunski kej, Veliko ratno ostrvo,

  • Novi Beograd – Blokovi 45, 70 i 61, kao i područje oko savskih kanala,

  • Palilula – Kotež, Krnjača, Borča, posebno priobalni dijelovi,

  • Čukarica i Banovo brdo – posebno parkovi i zelene površine,

  • Obrenovac, Surčin i Grocka – područja uz reke i kanale, gdje je zabilježen veći broj larvi.

Takođe, akcija se širi i na periurbane dijelove Beograda gdje su uočene veće koncentracije komaraca, naročito nakon obilnih kiša i porasta temperature.

Koje metode se koriste?

Suzbijanje komaraca sprovodi se upotrebom bioloških i hemijskih sredstava registrovanih i odobrenih od strane nadležnih institucija. Prilikom tretmana koristi se:

  • Biološki larvicid (koji djeluje na larve komaraca u vodi),

  • ULV tretman (Ultra Low Volume) – zaprašivanje iz vozila i aviona, koje cilja odrasle jedinke,

  • Ručno tretiranje teško pristupačnih terena, uz upotrebu zaštitne opreme.

Iz „Gradske čistoće“ naglašavaju da su sva sredstva bezbjedna za ljude, domaće životinje i pčele, te da se koriste u skladu sa zakonskim normama i preporukama Zavoda za biocide.

Apel građanima: Pomozite da grad ostane bez komaraca

Iako je posao suzbijanja komaraca primarno odgovornost nadležnih službi, iz ovog javnog preduzeća apeluju i na građane da se aktivno uključe u borbu.

„Najvažnije je ukloniti stajaću vodu iz dvorišta, posuda za cvijeće, starih guma, kanti, buradi i sličnih predmeta gdje se komarci razmnožavaju. Jedna obična plastična posuda s kišnicom može proizvesti stotine komaraca za samo nekoliko dana“, upozoravaju iz preduzeća.

Takođe, građanima se savjetuje da, tokom večernjih sati kada se sprovode tretmani, zatvore prozore i izbjegavaju boravak na otvorenom, posebno djeca, hronični bolesnici i starije osobe, kako bi se izbjeglo direktno udisanje sredstava.

Šta slijedi?

Ova akcija je samo dio šireg plana Gradske uprave Beograda za sezonu 2025, koja predviđa redovno praćenje pojave komaraca i hitne intervencije u slučaju lokalnih „epidemija“ – pojave povećanog broja jedinki u kratkom vremenu.

Planirano je i dodatno jačanje saradnje sa Zavodom za biocide i medicinsku ekologiju, koji vrši monitoring larvi i odraslih komaraca na terenu. Prema najnovijim izvještajima, populacija komaraca je pod kontrolom, ali se očekuje novi talas krajem juna, usljed visoke vlažnosti i najavljenih padavina.

Podsjetimo…

Beograd se posljednjih godina, zbog klimatskih promjena, suočava sa znatno dužim sezonskim prisustvom komaraca, koji sada traju čak od aprila do oktobra. Naročito su problematični invazivni tigrasti komarci, koji su agresivniji, aktivni i danju, i prenose različite bolesti poput zapadnonilskog virusa, denge i čikungunje.

Zato je važno da svaka akcija, poput ove koju Gradska čistoća sprovodi, bude blagovremena, efikasna i koordinisana. Zdravlje građana mora biti prioritet.