Čaj od kore brekinja je odavno poznat u narodnoj medicini kao prirodni lek protiv šećerne bolesti i povišenih masnoća u krvi.
U prilog navedenoj činjenici govori i to da je ova biljka odnosno preparati koji se od nje dobijaju nazvana i prirodni insulin.
Šta je brekinja – gde raste drvo i kako se koristi u lečenju
Drvo brekinje raste u šumama i smatra se da je u pitanju jedna vrsta brezovog drveta, te se za pripremu čaja koriste mlade grane sa kojih se skida kora.
Najčešće drvo raste u listopadnim šumama hrasta, a danas je gotovo prava retkost sresti ovu biljnu kulturu na našim prostorima.
Generalno gledano, latinski naziv za brekinju jeste Sorbus torminalis, a manje je poznato da su i plodovi ovog drveta korisni u ishrani i lečenju.
Naime, smatra se da je drvo brekinja zapravo voćno drvo, te su bobice koje ono daje pune vitamina C i odličan su narodni lek protiv crevnih kolika (grčeva).
Sa druge strane je kora brekinje od davnina poznat i priznat narodni lek za regulisanje nivoa šećera u krvi, kao i za normalizaciju triglicerida odnosno masnoća.
Drvo brekinje kao lek – za šta se sve koristi?
Kako je već navedeno, najpoznatija je priprema i upotreba čaja od brekinja kao narodnog leka za povišenu glukozu i masnoće u krvi.
Mada su plodovi brekinja oporog i jako kiselog ukusa, i oni se koriste u narodnoj medicini, te se beru nakon prvih mrazeva.