Endometrioza mi je promijenila život: Ispovijest žene kojoj su rekli da nema lijeka

Iako izgleda snažno, nasmijano i uvijek s pozitivnom energijom, Tašana Đ. (38) iz Novog Sada već deceniju vodi tihu, svakodnevnu bitku. Njena priča nije samo lična – ona je i priča hiljada žena koje se svakodnevno bore sa istim problemom. Tašana boluje od endometrioze, hronične bolesti koja pogađa svaku devetu ženu u svijetu, a o kojoj se, uprkos rasprostranjenosti, i dalje premalo zna.

Početak boli: “Mislila sam da je to samo običan bolni ciklus”

Tašana se prvi put suočila s neuobičajeno jakim menstrualnim bolovima još u svojim dvadesetim. “Svaki mjesec isti pakao – bolovi koji me obaraju, povraćanje, nesanica, iscrpljenost. Ginekolozi su mi govorili da je sve u redu, da se to dešava nekim ženama. Ali ja sam znala da nešto nije kako treba.”

Godinama je trpjela i uzimala analgetike, pokušavala s biljnim terapijama, mijenjala ishranu, ali bol nije prestajala. Tek nakon šest godina lutanja po ordinacijama i nepreciznim dijagnozama, konačno je dobila potvrdu – endometrioza trećeg stepena.

Šta je endometrioza?

Endometrioza je hronično stanje u kojem tkivo slično sluznici materice (endometrijumu) raste van materične šupljine – najčešće na jajnicima, jajovodima, crijevima i drugim organima u karlici. Tokom ciklusa, to tkivo reaguje kao da je unutar materice – zadebljava se, krvari, ali ne može da izađe iz tijela, što izaziva upale, bol, stvaranje priraslica i ožiljaka.

Osim što izaziva intenzivan bol, endometrioza može dovesti do neplodnosti, iscrpljenosti, depresije i drastičnog pada kvaliteta života. Ipak, uprkos svemu, bolest se teško dijagnostikuje jer često oponaša druge tegobe, poput sindroma iritabilnog crijeva ili običnih menstrualnih problema.

“Dva puta sam operisana – ali kraj nije ni blizu”

“Prvi put su mi laparoskopijom uklonili priraslice i žarišta sa jajnika i crijeva. Bol je na kratko popustio. Mislila sam da je to to – da sam konačno slobodna. Ali već nakon dvije godine, simptomi su se vratili. Druga operacija je bila teža, a oporavak dugotrajan”, priča Tašana.

Danas živi s dijagnozom neizlječive hronične bolesti, koja se može držati pod kontrolom, ali ne i potpuno izliječiti. Hormonske terapije pomažu nekim ženama, ali kod drugih izazivaju niz neželjenih efekata. Tašana je isprobala više vrsta terapija, uključujući i alternativne metode, ali borba traje i dalje.

Život sa endometriozom: više od fizičkog bola

“Ne boli samo tijelo – boli i to što se osjećaš neshvaćeno. Ljudi te gledaju kao da umišljaš, jer izgledaš ‘normalno’. A ti iznutra vrištiš. Bol zna da traje danima, nekad me spriječi da ustanem iz kreveta. Na poslu sam gubila dane, imala sam strah od toga da ću jednog dana morati reći šefu da više ne mogu izdržati.”

Pored fizičkih tegoba, endometrioza ostavlja i emocionalne posljedice – nesigurnost, tjeskobu, pa i probleme u partnerskim odnosima. “Najteže mi je bilo kad sam čula da možda neću moći imati djecu. To je nešto što nijedna žena ne želi da čuje.”

Podrška, informisanje i razumijevanje – ključevi borbe

Danas se Tašana trudi da svoju priču dijeli otvoreno, kako bi pomogla drugim ženama koje se nalaze u istoj situaciji. Aktivna je u online zajednicama, podržava organizacije koje se bave podizanjem svijesti o endometriozi i zalaže se za sistemsku podršku oboljelima.

“Žene moraju znati da nisu same. Nismo razmažene, nismo hipohondri – mi se borimo sa stvarnom, teškom bolešću. A ta borba ne treba da bude nevidljiva.”


Zaključak

Endometrioza nije “samo jaka menstruacija” – to je ozbiljna, kompleksna i iscrpljujuća bolest koja pogađa milione žena. Tašanina priča je samo jedna od mnogih, ali pokazuje koliko su empatija, rani pregled i pravovremena dijagnoza važni. I dok medicina i dalje traga za trajnim rješenjem, ono što svi možemo učiniti jeste da ne zatvaramo oči pred ovim problemom – jer bol koju ne vidimo, i te kako postoji.