Finansijski šok za građane: Računi za struju i do 10 puta veći – oglasio se EPS!

Stanovnici širom Srbije ovih dana proživljavaju pravu finansijsku noćnu moru nakon što su im na kućne adrese stigli računi za električnu energiju — i to i do deset puta veći nego prethodnog mjeseca. Brojni građani tvrde da nikakvih većih promjena u potrošnji nije bilo, pa su ih iznosi na uplatnicama ostavili u šoku, nevjerici, pa čak i panici.

Mnogi su se odmah obratili korisničkom servisu Elektroprivrede Srbije (EPS), ali su se ubrzo požalili da je gotovo nemoguće dobiti odgovor. Telefonske linije su zatrpane, e-mailovi ostaju bez odgovora, a gužve ispred šaltera rastu iz dana u dan. Društvene mreže preplavljene su objavama ljutitih potrošača koji ne znaju kako će izmiriti basnoslovne iznose koje im EPS sada traži.

“Račun mi je inače oko 4.000 dinara, a sad mi je stigao skoro 42.000! I sve piše da je ‘redovna potrošnja’. Pa da li sam ja pokrenula mini-fabriku u stanu, ili šta?”, pita se jedna Beograđanka na Facebooku, a njena objava ima stotine komentara sličnih iskustava.

Reakcija EPS-a: Tehnički problemi i “obračun zaostatka”

Nakon što je pritisak javnosti postao prevelik, EPS se konačno oglasio saopštenjem u kojem priznaju da je došlo do grešaka u obračunu potrošnje struje kod većeg broja korisnika. Kako navode, riječ je o “tehničkom problemu” prilikom prenosa podataka iz sistema očitavanja brojila u sistem fakturisanja.

“Zbog zaostalih očitavanja i neredovnog unošenja stvarne potrošnje prethodnih mjeseci, sada je kod pojedinih korisnika došlo do sabiranja više obračunskih perioda u jedan račun. Molimo građane za strpljenje – svi prigovori će biti razmotreni, a nepravilnosti ispravljene”, stoji u saopštenju.

Takođe se navodi da svi korisnici kojima su stigli neuobičajeno visoki računi imaju pravo da podnesu reklamaciju, te da se privremeno odlaže naplata spornih iznosa dok se ne utvrdi stvarno stanje.

Pravnici: Građani imaju zakonsko pravo na tačan obračun

Pravnici upozoravaju da nijedan potrošač ne smije da plaća račune koji nisu transparentno obračunati.

“Građani imaju pravo da znaju koliko su tačno potrošili i kako je obračun napravljen. Ako su računi zasnovani na procjeni, a ne na stvarnom stanju brojila, korisnici imaju zakonsko pravo da to ospore”, ističe advokatica Mirjana Perić, specijalizovana za potrošačka prava.

Savjetuje se da svi koji su dobili ovakve račune odmah zatraže uvid u očitanje brojila i podnesu pisanu reklamaciju EPS-u. Ako ni nakon toga ne dobiju odgovor ili rješenje, mogu se obratiti Zaštitniku potrošača ili čak podnijeti tužbu.

Građani ogorčeni: “Neka plate oni koji su pogriješili, ne mi!”

Na ulicama, u redovima ispred šaltera i na internetu – nezadovoljstvo građana je ogromno. Mnogi ističu da ovakve greške nisu nove, ali da su ovaj put iznosi toliko visoki da ozbiljno ugrožavaju porodične budžete.

“Od minimalne plate ne mogu da platim ni pola tog računa. Hoće li mi isključiti struju? Neka mi dođu i objasne kako sam ja toliko potrošila, a nisam bila kod kuće pola mjeseca”, kaže jedan korisnik iz Novog Sada.

Drugi građani ističu da su dobijali “nulte” račune mjesecima unazad, što im je bilo čudno, ali su mislili da je do greške u sistemu ili da su u preplati. Sada im je jasno da je sve to “nadoknađeno” u ovom jednom, izuzetno velikom računu.

Problem sistemske prirode

Stručnjaci za energetiku upozoravaju da je ovakva situacija posljedica loše organizacije i zastarjelih sistema u elektrodistribuciji. U mnogim krajevima, brojila se i dalje očitavaju ručno, što ostavlja prostor za kašnjenja, greške i manipulacije.

“Potrebna je hitna modernizacija sistema i uvođenje pametnih brojila koja automatski šalju podatke o potrošnji. Dok se to ne dogodi, građani će nastavljati da snose posljedice tuđih grešaka”, upozorava energetski analitičar Dejan Vuković.

Zaključak: Očekuje se rasplet – ali do tada, računi ostaju

I dok EPS obećava brzo rješavanje problema, za hiljade ljudi koji su već dobili opomene ili prijetnje isključenjem struje, stvarnost je daleko od riječi utjehe. Građani pozivaju nadležne institucije da preuzmu odgovornost, a mediji prate svaki naredni korak.

Jer, kako kažu mnogi – računi možda mogu da se pogrešno obračunaju, ali ne mogu da se pogrešno plate.