Ulazak u pedesete godine kod mnogih žena izaziva burne emocionalne reakcije – od osjećaja oslobođenja i zrelosti, do straha, nesigurnosti i borbe sa sopstvenim tijelom koje se mijenja. Međutim, stručnjaci upozoravaju da mnoge žene u ovom životnom periodu čine istu, vrlo ozbiljnu grešku – ignorišu prirodne promjene koje dolaze s godinama i odbijaju da se suoče sa stvarnošću.
Ginekolog dr. Marko Vuković, sa preko 30 godina iskustva, kaže da je najčešća greška žena u menopauzi – poricanje. „One ne žele da prihvate da se njihovo tijelo mijenja, da hormoni više ne funkcionišu kao prije, i da više nisu u dvadesetim. To ih vodi ka nebrizi o zdravlju, propuštanju važnih pregleda i ignorisanju signala koje im tijelo šalje“, ističe on.
Menopauza nije bolest, ali traži pažnju
Menopauza je prirodan proces, ali donosi cijeli niz promjena – fizičkih, emocionalnih i mentalnih. Od valunga i nesanice, preko promjena raspoloženja, do slabljenja kostiju i opadanja elastičnosti kože – sve su to znakovi da tijelo ulazi u novu fazu. I upravo tu, kaže dr. Vuković, žene često prave grešku.
„Umjesto da prihvate te promjene i prilagode svoj stil života, mnoge žene pokušavaju da ih ignorišu ili se bore protiv njih pogrešnim sredstvima. Neke se okreću radikalnim dijetama, kozmetičkim intervencijama ili čak zatvaranju u sebe, misleći da više ‘nisu dovoljno dobre’. To je pogrešan pristup koji dugoročno vodi samo ka još većem nezadovoljstvu i narušenom zdravlju“, upozorava on.
Jedna navika koja pravi ogromnu razliku
Dr. Vuković posebno ističe jednu naviku koju bi svaka žena trebalo da usvoji već oko pedesete godine, ako ne i ranije – redovne ginekološke preglede, uključujući i hormonski profil. „Nažalost, veliki broj žena u ovom periodu smatra da, pošto više ne planira trudnoću, ginekologu više ne treba ići. To je velika greška“, objašnjava on.
Redovni pregledi ne služe samo za praćenje reproduktivnog zdravlja, već mogu otkriti ozbiljne probleme na vrijeme – od mioma i cista, do ranih znakova karcinoma materice ili dojke. Takođe, hormonski disbalansi se mogu držati pod kontrolom uz pomoć savremenih terapija, biljne medicine ili promjena načina života, ali samo ako se na vrijeme uoče.
Briga o sebi nije luksuz, nego potreba
Dr. Vuković kaže da žene u pedesetima zaslužuju da se osjećaju dobro – kako fizički, tako i emocionalno. „To je period kada djeca najčešće odlaze svojim putem, kada mnoge žene počinju da imaju više vremena za sebe. Umjesto da ga potroše u borbi protiv bora ili krize identiteta, trebalo bi da ga iskoriste da se okrenu sebi – svom tijelu, zdravlju, duhovnosti, hobijima i prijateljstvima“, savjetuje on.
Jednostavne navike kao što su svakodnevna šetnja, zdrava ishrana, redovni san, unos dovoljne količine vode i izbjegavanje stresa mogu znatno da poboljšaju kvalitet života. Uz to, emocionalna podrška – bilo kroz razgovore s bliskim osobama, grupnu terapiju ili duhovnu praksu – može pomoći ženama da se osjećaju prihvaćeno i vrijedno, bez obzira na godine.
Zaključak: godine ne određuju vrijednost
Starenje je proces koji ne može da se zaustavi, ali način na koji ga doživljavamo može sve promijeniti. Ginekolozi i psiholozi ističu da žene koje prihvate svoje godine, vode računa o zdravlju i ne zanemaruju sebe – ne samo da izgledaju bolje, već i žive srećnije i kvalitetnije.
„Najveća greška koju možete da napravite jeste da zaboravite sebe. A najveći dar koji možete sebi da date jeste ljubav prema sopstvenom tijelu i životu – u svakom njegovom dobu“, poručuje dr. Vuković.