Društvo u kojem živimo često nameće standarde koji ne ostavljaju mnogo prostora za dostojanstveno starenje, pogotovo kada su žene u pitanju. Jedan od najpogubnijih i najpogrešnijih stereotipa jeste onaj koji žene u pedesetim godinama naziva „starim babama“. Iako su pedesete godine period zrelosti, mudrosti i lične snage, često se dešava da ih društvo počinje marginalizovati, kao da njihova vrijednost prestaje s pojavom sijedih vlasi ili bora na licu.
Takvi izrazi, poput „stara baba“, nisu samo uvredljivi – oni su i duboko ukorijenjeni u mizoginiji i nerazumijevanju procesa starenja. Dok se muškarce u godinama često slavi kao „zrele“, „iskusne“ ili „šarmantne“, žene u istim tim godinama bivaju kritikovane, zapostavljene ili čak ismijavane. Pitanje je – zašto?
Prije svega, važno je naglasiti da pedesete godine nisu kraj života, već početak jedne nove, ispunjene faze. Žene tada često imaju više slobodnog vremena jer su im djeca odrasla, mnoge se odluče za promjenu karijere, počnu putovati, razvijati nove hobije ili se ponovo povežu sa sobom. Fizičke promjene koje dolaze sa starenjem ne znače gubitak ženstvenosti ili vrijednosti – naprotiv, one donose jednu novu vrstu samopouzdanja.
Uprkos svemu tome, žene se svakodnevno suočavaju sa komentarima poput „vrijeme joj je prošlo“, „šta se ima sad ona šminkati“, „šta će sad izlaziti u grad“, i slično. Takve rečenice nisu samo bezosjećajne, već i opasne – one šalju poruku da žena postoji samo dok je mlada, lijepa i fizički privlačna. Iako živimo u 21. vijeku, ovi stavovi se i dalje šire, često i među samim ženama, koje su možda i nesvjesno usvojile ovakve obrasce ponašanja.
Realnost je, međutim, sasvim drugačija. Žene u pedesetima su često emocionalno stabilnije, samostalnije i odlučnije nego ikada prije. One su preživjele brojne životne izazove, odgajale djecu, izgradile karijere i istovremeno vodile domaćinstvo. Njihova snaga nije samo fizička, već i mentalna i duhovna. Zašto bismo takve žene nazivali pogrdnim imenima umjesto da im odamo priznanje?
Postoji i još jedna dimenzija ovog problema – pojam ljepote. U savremenoj kulturi, ljepota se gotovo isključivo veže za mladost. Sve reklame, filmovi, časopisi promovišu sliku mlade, savršene žene, dok se žene u pedesetima rijetko prikazuju kao atraktivne, sposobne ili poželjne. No, sve više dama širom svijeta dokazuju da su godine samo broj. Poznate ličnosti, umjetnice, spisateljice, poduzetnice – mnoge su upravo u tim godinama ostvarile svoje najveće uspjehe.
Kultura poštovanja mora zamijeniti kulturu osuđivanja. Vrijeme je da prestanemo gledati na pedesete kao na kraj, i počnemo ih doživljavati kao novu priliku. Vrijeme je da prestanemo koristiti izraze poput „stara baba“, i umjesto toga pričamo o ženama koje su snažne, pune života i mudrosti.
Jedan od načina kako možemo pomoći promjeni ove percepcije jeste edukacija mlađih generacija. Naučiti ih da poštuju sve faze života, da ne sude prema godinama, i da cijene vrijednost životnog iskustva. Svaka žena zaslužuje da bude viđena, poštovana i voljena – bez obzira na to da li ima 25 ili 55 godina.
Zrelost nije mana. Zrelost je snaga.