Guši se od prašine, a vi plaćate više: Održavanje frižidera koje štedi novac

U savremenim domaćinstvima, gdje svaki dinar znači, ljudi sve više tragaju za načinima da smanje mjesečne račune, posebno kada je riječ o potrošnji električne energije. Među svim uređajima u kući, frižider je jedan od onih koji neprekidno rade – 24 sata dnevno, 7 dana u nedjelji. Zbog toga je njegova efikasnost od presudne važnosti za uštedu energije. Međutim, mnogi zaboravljaju jednu važnu stvar: redovno čišćenje kondenzatora, odnosno zadnjeg dijela frižidera – dijela koji ima ogroman uticaj na njegov rad.

U nastavku saznajte kako pravilno očistiti ovaj dio, zašto je to važno, koliko možete uštedjeti, i koji su drugi trikovi da vam frižider troši manje struje.


Šta je kondenzator i zašto se mora čistiti?

Kondenzator je dio frižidera koji se obično nalazi na zadnjoj strani ili ispod samog uređaja, i to je dio kroz koji prolazi vrući plin (freon) da bi se ohladio. Tokom ovog procesa, kondenzator emituje toplotu i omogućava frižideru da efikasno hladi unutrašnjost. Međutim, s vremenom se na njemu nakupljaju prašina, dlake, mrvice i druge nečistoće, koje otežavaju izmjenu toplote.

Kada je kondenzator prekriven slojem prljavštine, frižider mora raditi duže i jače da bi postigao željenu temperaturu, što znači veću potrošnju struje i kraći vijek trajanja uređaja. U nekim slučajevima, neredovno čišćenje može uzrokovati i kvar.


Koliko često treba čistiti ovaj dio?

Stručnjaci savjetuju da se kondenzator čisti najmanje dva puta godišnje, idealno svaka 3 do 4 mjeseca ako imate kućne ljubimce ili živite u prostoru sklonijem prašini. Redovno čišćenje može smanjiti potrošnju električne energije frižidera i do 15 posto, što na godišnjem nivou može predstavljati značajnu uštedu.


Kako pravilno očistiti kondenzator?

Evo nekoliko koraka koje možete lako pratiti:

  1. Isključite frižider iz struje radi sigurnosti.

  2. Ako se kondenzator nalazi pozadi, odmaknite frižider od zida. Ako je ispod, skinite donju rešetku.

  3. Koristite usisivač s nastavkom za uske površine kako biste odstranili prašinu. Možete koristiti i mekanu četku.

  4. Obrišite krpom i, po potrebi, lagano prebrišite vlažnom maramicom (nikako mokrom krpom).

  5. Vratite frižider na mjesto i ponovo ga priključite u struju.

Ovaj posao traje manje od 10 minuta, a rezultat je dugoročna korist – kako za vaš novčanik, tako i za uređaj.


Dodatni savjeti za manju potrošnju struje

Osim čišćenja kondenzatora, postoji još nekoliko trikova koji vam mogu pomoći da vaš frižider troši manje energije:

  • Nemojte stavljati vruću hranu direktno u frižider – sačekajte da se ohladi na sobnoj temperaturi.

  • Redovno provjeravajte dihtunge (gumene ivice na vratima) – ako ne dihtuju dobro, hladan vazduh „bježi“, a potrošnja raste.

  • Ne otvarajte vrata često i predugo – svaki put kad otvorite frižider, ulazi topao zrak i uređaj mora dodatno da radi.

  • Nemojte pretrpavati frižider, ali ni ostavljati ga skoro praznim – optimalna popunjenost omogućava ravnomjerno hlađenje.

  • Postavite pravu temperaturu: +4 do +5°C za frižider, oko -18°C za zamrzivač.


Koliko možete uštedjeti?

Iako na mjesečnom nivou razlika možda djeluje mala – svega nekoliko eura – godišnje to može biti značajna suma, posebno ako se uzmu u obzir i svi ostali uređaji u domaćinstvu. Uz to, redovno održavanje frižidera produžava njegov radni vijek, čime se izbjegavaju skupi popravci ili kupovina novog uređaja.


Zaključak

Jedan od najjednostavnijih načina da smanjite račun za struju jeste da redovno čistite kondenzator vašeg frižidera. Iako se često zanemaruje, ovaj mali korak donosi veliku razliku u dugom roku. Uz to, važno je da frižider bude pravilno postavljen, dobro održavan i pametno korišten.

Vrijeme je da zavirite iza svog frižidera, uzmete usisivač u ruke i napravite promjenu koja će se odraziti i na vaš budžet i na dugotrajnost uređaja. Ponekad, prava ušteda dolazi iz mjesta gdje je najmanje očekujemo – iz sloja prašine iza frižidera.