“Hladni ekstremiteti? 4 moguća razloga i kako ih prepoznati”

Kada osjetimo hladnoću u rukama i stopalima, to obično nije samo rezultat niske temperature. Mnogima se često dešava da ruke i stopala ostanu hladni, čak i kad je temperatura okoline normalna, a to može biti znak nečeg ozbiljnijeg u tijelu. Dok neki ljudi imaju prirodnu sklonost ka hladnim ekstremitetima, kod drugih to može biti simptom raznih zdravstvenih problema. Razumijevanje uzroka hladnih ruku i stopala može vam pomoći da prepoznate moguće probleme i poduzmete odgovarajuće mjere.

Evo četiri najčešća razloga zašto vaše ruke i stopala mogu biti hladni:

1. Loša cirkulacija

Jedan od najčešćih uzroka hladnih ruku i stopala je loša cirkulacija. Cirkulacija krvi je ključna za održavanje temperature tijela, jer krv transportira toplinu do različitih dijelova tijela. Kada postoji problem s cirkulacijom, krv ne može učinkovito dopremiti toplinu do ruku i stopala, zbog čega oni postaju hladni.

Loša cirkulacija može biti uzrokovana mnogim faktorima, uključujući sjedilački način života, lošu prehranu, prekomjernu težinu, pušenje ili čak genetiku. Osobe koje imaju problema sa srcem ili krvnim žilama također mogu imati problema s cirkulacijom, što dovodi do hladnih ekstremiteta.

Ako primijetite da su vam ruke i stopala stalno hladni, a uz to osjećate i umor, vrtoglavicu ili otežano disanje, to može biti znak da treba posjetiti liječnika kako bi se isključili problemi s cirkulacijom.

2. Raynaudova bolest

Raynaudova bolest je poremećaj koji uzrokuje da male krvne žile u prstima ruku i stopala reagiraju pretjerano na hladnoću ili stres. Ova bolest izaziva smanjenje protoka krvi u rukama i nogama, što dovodi do toga da ruke i stopala postanu hladni i često mijenjaju boju, obično postanu bijeli ili plavi.

Raynaudova bolest može biti primarna ili sekundarna. Primarna verzija nastaje bez poznatog uzroka, dok sekundarna verzija može biti povezana s drugim bolestima, poput lupusa, sklerodermije ili arterijskih bolesti. Osobe koje pate od Raynaudove bolesti često osjete da im ruke i stopala postaju hladni čak i kad nisu izloženi hladnoći, a simptomi mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati.

Ako sumnjate da imate Raynaudovu bolest, važno je konzultirati se s liječnikom kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i savjete o tome kako upravljati stanjem.

3. Hipotireoza

Hipotireoza je stanje koje nastaje kada štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona štitnjače, što usporava metabolizam i cijeli rad tijela. Štitna žlijezda je odgovorna za mnoge važne funkcije u tijelu, uključujući regulaciju temperature. Kada je njezina funkcija smanjena, tijelo može postati osjetljivo na hladnoću, a to se najčešće manifestira kao hladne ruke i stopala.

Osobe s hipotireozom često se žale na osjećaj hladnoće, umor, suhoću kože i kosu, depresiju te usporen rad srca. Ako primijetite da su vam ruke i stopala hladni, a imate i druge simptome kao što su suha koža, problemi s težinom ili umor, preporučuje se da provjerite razinu hormona štitnjače putem krvnih pretraga.

4. Anemija (nizak nivo željeza)

Anemija je stanje koje nastaje kada u krvi nije dovoljno crvenih krvnih zrnaca ili hemoglobina, koji je odgovoran za prijenos kisika kroz tijelo. To znači da tijelo ne dobija dovoljno kisika, a organi i tkiva, uključujući ruke i stopala, ne primaju potrebnu količinu kisika za normalno funkcioniranje. Kao rezultat toga, tijelo smanjuje protok krvi prema ekstremitetima kako bi očuvalo vitalne organe, što dovodi do osjećaja hladnoće.

Anemija je najčešće uzrokovana nedostatkom željeza u prehrani, ali može biti i rezultat drugih zdravstvenih problema, poput krvarenja, kroničnih bolesti ili problema s apsorpcijom željeza. Osobe koje pate od anemije često osjećaju umor, slabost i hladnoću u rukama i stopalima. Liječenje anemije obično uključuje uzimanje željeza ili drugih dodataka prehrani, uz promjene u prehrambenim navikama.

Što možete učiniti?

Ako imate hladne ruke i stopala, postoje određene mjere koje možete poduzeti kako biste poboljšali cirkulaciju i opće zdravlje vašeg tijela. Evo nekoliko savjeta:

  1. Redovito vježbajte – Tjelovježba poboljšava cirkulaciju i pomaže u održavanju normalne tjelesne temperature.

  2. Izbjegavajte pušenje – Pušenje oštećuje krvne žile i smanjuje protok krvi u ekstremitete.

  3. Nosite tople čarape i rukavice – Održavanje ruku i stopala toplim može pomoći u sprječavanju hladnoće.

  4. Jedite hranu bogatu željezom – Ako ste skloni anemiji, povećajte unos hrane bogate željezom poput crvenog mesa, lisnatog povrća, orašastih plodova i cjelovitih žitarica.

  5. Redovito posjećujte liječnika – Ako su vam ruke i stopala stalno hladni, najbolje je posjetiti liječnika kako biste isključili moguće zdravstvene probleme, poput hipotireoze ili Raynaudove bolesti.

Zaključak

Hladne ruke i stopala mogu biti simptom različitih zdravstvenih problema, od loše cirkulacije i Raynaudove bolesti do hipotireoze i anemije. Ako primijetite da se ova pojava javlja često ili uz druge simptome, preporučuje se konzultirati liječnika kako bi se dobila točna dijagnoza i odgovarajući tretman. Iako povremeno osjećanje hladnoće u ekstremitetima može biti sasvim normalno, dugoročni problemi s cirkulacijom ili metabolizmom zahtijevaju ozbiljno razmatranje i liječenje.