Imate bijele tačkice na licu? Ne dirajte ih! Riješite ih se ovim jednostavnim kućnim trikom

Bijele tačkice na licu – sitne, tvrdokorne i naizgled bezopasne. Mnogi ih doživljavaju samo kao estetski problem, dok drugi ne znaju ni kako su se pojavile ni kako da ih se riješe. Međutim, ono što većina ljudi radi kada ih primijeti jeste da pokušavaju da ih istisnu. I tu prave veliku grešku.

Ove bijele tačkice, poznate i kao milium ciste ili milije, zapravo su male nakupine keratina koje se formiraju ispod površine kože. Najčešće se pojavljuju oko očiju, na obrazima, čelu i nosu. Iako su potpuno bezopasne, njihovo istiskivanje može dovesti do oštećenja kože, infekcija i nastanka ožiljaka. Dermatolozi upozoravaju: nikako ih ne istiskujte sami!

Zašto se uopšte pojavljuju?

Razloga za pojavu milija može biti više. Najčešći uzroci su:

  • Prekomjerna upotreba teških krema koje začepljuju pore

  • Neadekvatno čišćenje lica

  • Hormonalne promjene

  • Izlaganje suncu bez zaštite

  • Nasljedni faktori

S obzirom na to da milije nisu posljedica bakterija, one ne reaguju na standardne tretmane protiv akni. Dakle, antibakterijske kreme i preparati vam neće pomoći. Međutim, postoji nekoliko prirodnih načina da ih se riješite – nježno, bezbolno i bez oštećenja kože.

Prirodno rješenje iz kućne kuhinje – trebaju vam samo 3 sastojka

Za uklanjanje milija kod kuće, bez hemikalija i skupih tretmana, trebaće vam sljedeći sastojci koje gotovo svi već imaju:

  1. Soda bikarbona

  2. Med (najbolje domaći)

  3. Maslinovo ulje

Ova tri sastojka zajedno čine moćan piling koji nježno uklanja mrtve ćelije kože i pomaže u otvaranju začepljenih pora, čime se smanjuje pojava milija i ubrzava njihovo prirodno povlačenje.

Kako napraviti piling?

U manjoj posudi pomiješajte:

  • 1 kašičicu sode bikarbone

  • 1 kašičicu meda

  • 1 kašičicu maslinovog ulja

Dobijenu smjesu nanesite na čisto lice, fokusirajući se na dijelove gdje su prisutne bijele tačkice. Lagano masirajte kružnim pokretima oko 2-3 minuta. Ostavite da djeluje još nekoliko minuta, zatim isperite mlakom vodom. Nakon toga, lice nježno obrišite i nanesite laganu hidratantnu kremu.

Ovaj tretman možete ponavljati 2-3 puta sedmično, ali ne pretjerujte – prečesto pilingovanje može iritirati kožu.

Dodatni savjeti za prevenciju i njegu

  1. Redovno čišćenje lica – Svaki dan, ujutro i uveče, čistite lice blagim sredstvom. Uklanjanje šminke prije spavanja je obavezno.

  2. Korišćenje nekomedogenih proizvoda – Birajte kreme i šminku koje ne začepljuju pore.

  3. Piling jednom sedmično – Osim tretmana sodom, povremeno koristite i blage enzimske pilinge.

  4. Zaštita od sunca – Koristite kreme sa SPF faktorom, jer UV zrake mogu pogoršati stanje kože i dovesti do debljanja rožnatog sloja.

  5. Zdrava ishrana i hidratacija – Unos dovoljno vode, voća i povrća takođe ima veliki uticaj na izgled i zdravlje kože.

Kada posjetiti dermatologa?

Ukoliko milije ne nestaju nakon nekoliko sedmica prirodne njege, ili ako se šire i postaju veće, preporučuje se konsultacija sa dermatologom. Profesionalnim tretmanima, poput mikrodermoabrazije ili hemijskog pilinga, milije se mogu ukloniti brzo i bezbolno, bez rizika za kožu.

Zaključak

Bijele tačkice na licu nisu razlog za paniku, ali ni za igru. Istiskivanje može napraviti više štete nego koristi, pa je najbolji put – strpljenje, prirodna njega i blag pristup. Tretman sa sodom bikarbonom, medom i maslinovim uljem može biti vaš saveznik u borbi protiv milija, bez potrebe za odlaskom u kozmetički salon. Ponekad je rješenje bliže nego što mislimo – u vlastitoj kuhinji.