Građani širom regiona sve češće se suočavaju sa informacijama o povlačenju određenih novčanica iz opticaja. Iako se takve odluke donose iz različitih razloga – bilo zbog zastarjelog dizajna, unapređenja sigurnosnih elemenata ili prelaska na modernije valute – problem nastaje kada građani nisu pravovremeno informisani. Upravo tada na scenu stupaju prevaranti koji vrebaju priliku da iskoriste neznanje ljudi.
U posljednje vrijeme, društvene mreže, forumi i portali sve češće prenose vijesti o povlačenju određenih apoena, naročito starijih serija papirnih novčanica. Među najčešće pominjanim su stariji apoeni od 10, 20 i 50 eura koji su izdati u prvim godinama uvođenja valute, kao i određene verzije dinara i konvertibilne marke.
Kako da znate da li je novčanica povučena?
Prva i najpouzdanija informacija dolazi iz zvaničnih izvora – centralnih banaka. Svaka zemlja koja izdaje svoju valutu obavezna je da na vrijeme obavijesti građane o prestanku važenja određenog apoena. Međutim, kako to ponekad prođe ispod radara šire javnosti, postoji opasnost da staru novčanicu neko i dalje koristi – bilo nesvjesno, bilo s namjerom da prevari.
Na primjer, u pojedinim slučajevima starije novčanice koje više nisu zakonsko sredstvo plaćanja još uvijek kolaju među ljudima koji ih nesvjesno primaju kao kusur, najčešće na pijacama, u malim trgovinama ili prilikom ličnih transakcija.
Zato, obratite pažnju na sljedeće:
Datum izdanja – starije serije su često zamijenjene novima s dodatnim sigurnosnim oznakama.
Vizuelne razlike – boje, veličina i font mogu se razlikovati od važeće verzije.
Vodeni žig i zaštita – nove novčanice imaju unaprijeđene sigurnosne elemente koje je teško kopirati.
Koje novčanice su trenutno pod lupom?
U pojedinim zemljama, kao što su Srbija, Crna Gora i BiH, građani su nedavno upozoreni na povlačenje određenih verzija novčanica:
Stare serije eura – Prva serija eura, poznata i kao „A serija“, postepeno se zamjenjuje novijom, unaprijeđenom „Europa serijom“. Iako su još uvijek zakonsko sredstvo plaćanja, banke sve više ohrabruju građane da ih zamijene.
Dinar iz 2003. godine – Iako nije zvanično povučena, ova serija je rjeđa u opticaju, pa se često koristi kao paravan za prevare.
Stare novčanice KM (konvertibilne marke) – Posebno iz 1998. i 2002. godine, koje su često bile meta falsifikatora.
Prevare na koje morate obratiti pažnju
U vremenu kada je gotovina još uvijek dominantna u mnogim dijelovima Balkana, prevare s novcem nisu rijetkost. Posebno su ugroženi stariji ljudi, koji možda nisu informisani o promjenama.
Najčešći načini prevare uključuju:
Davanje povučene novčanice kao kusur – posebno na prometnim mjestima gdje se sve odvija brzo.
Zamjena pravih novčanica lažnim – kada prevarant, uz pomoć brzih pokreta i zbunjivanja, ubaci nevažeću ili čak lažnu novčanicu u promet.
Internet prodaja – gdje se šalje starija, povučena novčanica kao „ušteda“.
Šta da radite ako posumnjate u ispravnost novčanice?
Uporedite je sa novom – ako imate pri ruci istu novčanicu iz novije serije.
Provjerite vodeni žig i zaštitne elemente – svaka novčanica ima nevidljive oznake koje se vide pod UV svjetlom.
Obratite se banci – svaka poslovna banka može provjeriti da li je novčanica važeća.
Prijavite pokušaj prevare – ukoliko ste sigurni da ste prevareni, obratite se policiji ili regulatornom tijelu.
Zaključak
Finansijska pismenost je danas važnija nego ikad. U vremenu kada su prevare sve učestalije, neznanje vas može skupo koštati. Zato budite oprezni, informišite se i redovno provjeravajte novčanice koje primate. U svijetu gdje je i najsitniji detalj važan, svaka informacija vas može zaštititi od potencijalne štete.
Ako imate starije novčanice kod kuće – ne oklijevajte, odnesite ih u banku i provjerite njihovu validnost. Možda ste upravo vi vlasnik papirića koji više ništa ne vrijedi… ili pak rijetke verzije koja vrijedi daleko više od nominalne vrijednosti!