Koliko puta ste ušli u svoj dom i pomislili: “Ovdje sam siguran, nema šta da mi naškodi”? Nažalost, istina je potpuno drugačija. Stručnjaci iz oblasti zdravlja i zaštite okoline sve češće upozoravaju da se opasnosti ne kriju samo napolju – nego i u našim domovima. Mnogo predmeta koje svakodnevno koristimo mogu ozbiljno ugroziti naše zdravlje, a da toga uopšte nismo svjesni.
U nastavku teksta donosimo popis najčešćih kućnih predmeta koji djeluju bezazleno, a u stvarnosti mogu izazvati niz zdravstvenih problema – od alergija i iritacija, do hormonskih poremećaja i hroničnih bolesti.
1. Plastične posude i boce – posebno one bez oznake “BPA free”
Plastika je praktična i svuda oko nas, ali određene vrste plastike mogu ispuštati bisfenol A (BPA) – hemikaliju koja ometa rad hormona u tijelu. Ova supstanca se povezuje s neplodnošću, problemima sa srcem, pa čak i rakom dojke.
Posude za čuvanje hrane, flaše za vodu, pa čak i mikrotalasne posude koje nisu prilagođene visokim temperaturama, mogu postati tihi neprijatelji vašeg zdravlja.
Savjet: Zamijenite ih staklenim ili metalnim posudama, i uvijek tražite oznaku “BPA free”.
2. Osvježivači prostora i mirisne svijeće
Zvuči nevjerovatno, ali baš ono što nam miriše tako lijepo, često sadrži ftalate i formaldehid – hemikalije koje mogu izazvati glavobolju, mučninu, iritaciju disajnih puteva, pa čak i pogoršati astmu.
Umjetni mirisi, posebno oni koji “dugo traju”, često sadrže toksične komponente koje se udišu i ulaze direktno u krvotok.
Savjet: Koristite prirodna eterična ulja, domaće mirisne kesice s lavandom, ili jednostavno – češće provjetravajte prostorije.
3. Sredstva za čišćenje – izvor hemikalija i zagađenja
Većina sredstava za čišćenje sadrži hlor, amonijak, fosfate i druge jake hemikalije koje ne samo da zagađuju životnu sredinu, već štete i našem zdravlju. Dugoročna izloženost ovim supstancama može izazvati probleme s disanjem, alergije, pa čak i oštećenja kože.
Pojedini sprejevi, kada se udišu, mogu izazvati upale pluća ili dugotrajne respiratorne smetnje.
Savjet: Koristite domaće mješavine – sirće, soda bikarbona i limun mogu čuda da naprave u domaćinstvu, a pri tom su prirodni i bezbjedni.
4. Stare teflonske tave i posuđe sa oguljenim slojem
Teflon je dugo bio popularan zbog svoje neprijanjajuće površine, ali kada se taj sloj oguli, počinju se oslobađati perfluorirane hemikalije (PFC) koje su povezane s hormonalnim poremećajima i karcinogenim oboljenjima.
Savjet: Ako primijetite ogrebotine ili pukotine na tavi – bacite je odmah! Pređite na posuđe od inoxa, keramike ili livenog gvožđa.
5. Stari madraci i jastuci – leglo grinja i toksina
Na prvi pogled bezazleni, ali madraci i jastuci koji se koriste godinama postaju idealna sredina za razvoj grinja, buđi, bakterija i nakupljenih hemikalija iz znoja, kože i kozmetike. Posebno su rizični za osobe koje pate od alergija ili astme.
Savjet: Madrac mijenjajte na svakih 7–10 godina, jastuke na svake 2–3, i redovno ih perite ili provjetravajte na suncu.
6. Elektronski uređaji u spavaćoj sobi
Mobiteli, televizori, punjači i drugi uređaji emituju plavo svjetlo i elektromagnetna zračenja, koja mogu ometati san, remetići nivo melatonina – hormona zaduženog za spavanje. Dugoročno, to vodi do nesanice, hroničnog umora, pa čak i anksioznosti.
Savjet: Isključite uređaje iz utičnica noću i izbacite ih iz spavaće sobe kad god je moguće.
Zaključak: Dom može biti i utočište i prijetnja – izbor je na nama
Naš dom treba biti mjesto gdje se osjećamo sigurno, zdravo i opušteno. Međutim, navike, nemar ili jednostavno neinformisanost često nas dovode u situaciju da, nesvjesno, svakodnevno izlažemo sebe i svoje najmilije štetnim supstancama.
Dobra vijest je da većinu ovih problema možemo riješiti jednostavnim promjenama: zamjenom opasnih predmeta, biranjem prirodnih rješenja i boljim informisanjem o stvarima koje unosimo u svoj životni prostor.
Zdravlje nema cijenu – i zato ne čekajte da se nešto loše desi. Počnite već danas – pregledajte svoju kuhinju, kupatilo, spavaću sobu i polako, korak po korak, pravite svoj dom sigurnijim i zdravijim mjestom.