Kako prepoznati prve znakove mioma materice: Ovo su simptomi koje ne treba zanemariti!!

Miomi materice, poznati i kao fibroidi, predstavljaju dobroćudne tumore koji se razvijaju u zidu materice. Iako nisu kancerogeni, mogu izazvati brojne neprijatnosti i komplikacije u svakodnevnom životu žene, posebno kada su veći ili ih ima više. Procjenjuje se da više od 70% žena razvije miome do pedesete godine, ali mnoge to i ne znaju – jer simptomi često izostanu ili su vrlo blagi.

Zbog toga je izuzetno važno da žene poznaju prve simptome mioma, kako bi na vrijeme potražile pomoć i spriječile moguće komplikacije. Miomi mogu rasti pojedinačno, ali najčešće se javljaju u grupama, različitih veličina i oblika, a njihov uticaj na zdravlje zavisi od položaja u materici.

Šta su miomi i zašto nastaju?

Miomi su izrasline sastavljene od mišićnog i vezivnog tkiva, koje rastu unutar, na površini ili u zidu materice. Tačan uzrok njihovog nastanka još uvijek nije potpuno razjašnjen, ali se vjeruje da ključnu ulogu igraju hormoni estrogen i progesteron, kao i genetika.

Ako je tvoja majka ili sestra imala miome, veće su šanse da ćeš ih imati i ti. Takođe, gojaznost, stres, loše prehrambene navike i nedostatak fizičke aktivnosti mogu doprinijeti njihovom razvoju.

Prvi simptomi mioma – znakovi koje ne treba ignorisati

Mnoge žene ne osjećaju nikakve simptome, posebno ako su miomi mali. Međutim, kada počnu da rastu ili ih ima više, tijelo šalje jasne signale. Evo koji su najčešći simptomi:

1. Obilna i produžena menstruacija

Jedan od najčešćih znakova prisustva mioma jeste obilno krvarenje tokom menstruacije, koje često traje duže od sedam dana. Ponekad dolazi i do pojave ugrušaka, što dodatno otežava situaciju i može dovesti do anemije.

2. Bol i pritisak u donjem dijelu stomaka

Miomi mogu izazvati osjećaj težine, pritiska ili čak bola u donjem stomaku ili karlici. Neke žene osjećaju tup bol koji se pogoršava tokom menstruacije.

3. Često mokrenje

Ako se miomi nalaze u prednjem dijelu materice, mogu pritiskati bešiku, zbog čega dolazi do učestalog mokrenja ili osjećaja da bešika nikad nije potpuno prazna.

4. Zatvor ili bol prilikom pražnjenja crijeva

Miomi koji pritiskaju debelo crijevo mogu uzrokovati neregularnu stolicu, zatvor ili bol prilikom pražnjenja.

5. Bol tokom odnosa

Položaj i veličina mioma mogu izazvati neprijatan osjećaj ili bol tokom seksualnog odnosa, što utiče na intimni život žene.

6. Uvećan stomak

Kod većih mioma, stomak može izgledati kao da je žena u ranoj trudnoći. Ovo se dešava zbog povećane materice.

7. Problemi s plodnošću

Iako većina žena s miomima može normalno zatrudnjeti, veliki ili brojni miomi mogu otežati začeće ili izazvati komplikacije tokom trudnoće – poput spontanog pobačaja ili prijevremenog porođaja.

Dijagnoza i liječenje

Ako prepoznajete neke od ovih simptoma, važno je da posjetite ginekologa. Dijagnoza se obično postavlja ultrazvukom, a u nekim slučajevima i magnetnom rezonancom.

Liječenje zavisi od veličine mioma, broja, lokacije, starosti pacijentkinje i njenog reproduktivnog plana. Opcije uključuju:

  • Praćenje – ako su miomi mali i ne izazivaju tegobe, ljekar može samo pratiti njihovo stanje redovnim pregledima.

  • Hormonska terapija – koristi se za kontrolisanje simptoma i usporavanje rasta mioma.

  • Hirurške metode – miomektomija (uklanjanje mioma) ili histerektomija (uklanjanje materice) u težim slučajevima.

  • Minimalno invazivne procedure – poput embolizacije materičnih arterija, koje smanjuju dotok krvi miomima i tako ih smanjuju.

Prirodna podrška zdravlju materice

Uz medicinsku terapiju, promjene načina života mogu pomoći u prevenciji i smanjenju simptoma:

  • Održavajte zdravu tjelesnu težinu

  • Smanjite unos procesuirane hrane i šećera

  • Povećajte unos voća, povrća i biljnih vlakana

  • Redovno se krećite i bavite fizičkom aktivnošću

  • Naučite da upravljate stresom, jer stres može uticati na hormonski disbalans

Zaključak

Miomi materice su česti, ali često zanemareni zdravstveni problem kod žena. Prvi simptomi mogu biti suptilni, ali s vremenom mogu postati ozbiljni i narušiti kvalitet života. Zato je važno slušati svoje tijelo i na vrijeme reagovati. Redovni ginekološki pregledi, zdrav način života i otvorena komunikacija s ljekarom ključ su očuvanja reproduktivnog zdravlja.

Drage dame, obratite pažnju na signale koje vam tijelo šalje – vaše zdravlje je na prvom mjestu!