“Kardiolog i onkolog otkrivaju: Evo koliko jaja dnevno je zapravo zdravo”

Jaja su jedna od najčešće konzumiranih namirnica širom svijeta. Ukusna, zasitna i jednostavna za pripremu, jaja su decenijama na meti brojnih nutricionista, doktora i zdravstvenih stručnjaka. Pitanje koje mnoge ljude muči jeste – da li je zdravo jesti jaja svaki dan? Mogu li jaja povećati holesterol, izazvati bolesti srca ili, s druge strane, biti saveznik zdravlja?

 

Na ova pitanja odgovaraju dvoje stručnjaka: dr Milan Petrović, kardiolog iz Beograda, i dr Ana Zorić, onkolog iz Zagreba. Njihova mišljenja zasnovana su na najnovijim istraživanjima i kliničkoj praksi.

Jaje – mala nutricionistička bomba

Prije nego što se osvrnemo na mišljenja stručnjaka, vrijedi pogledati šta sve jedno jaje sadrži. Prosječno kokošije jaje ima oko 70 kalorija, a sadrži:

 

6 grama visokokvalitetnih proteina

 

Vitamine A, D, E, B12 i folate

 

Minerale kao što su selen, fosfor, cink i željezo

 

Kolin – važan za funkciju mozga

 

Antioksidanse lutein i zeaksantin – korisne za zdravlje očiju

 

Dakle, jaja su zaista nutritivno bogata, ali mnogi se i dalje boje holesterola u žumancetu.

 

Stav kardiologa: Jaja nisu neprijatelj vašeg srca

Dr Petrović kaže da je strah od jaja pomalo zastario:

„Dugo se smatralo da jaja direktno povećavaju nivo ‘lošeg’ holesterola (LDL), ali novija istraživanja pokazuju da to nije tačno kod većine ljudi. Kod zdravih osoba koje nemaju problema sa holesterolom, jedno do dva jaja dnevno neće predstavljati nikakav zdravstveni rizik“, kaže on.

Dodaje da je veći problem ukupna ishrana – kombinacija jaja sa prženom slaninom, masnim sirom i bijelim hljebom daleko više šteti srcu nego samo jaje.

 

„Ako jedete kuvano jaje sa integralnim hljebom i povrćem – to je odličan doručak. Ključ je u umjerenosti i balansu“, ističe dr Petrović.

 

Stav onkologa: Jaja ne uzrokuju rak, ali…

S druge strane, onkološkinja dr Ana Zorić ističe da nema dokaza da konzumacija jaja izaziva rak.

„Postoje neka istraživanja koja su povezivala prekomjernu konzumaciju jaja s povećanim rizikom od nekih vrsta raka, ali ti rezultati nisu konzistentni. U većini slučajeva, krivac je ukupna ishrana bogata zasićenim mastima i prerađenom hranom“, objašnjava dr Zorić.

Ipak, ona dodaje da treba voditi računa o porijeklu jaja.

 

„Industrijska jaja često sadrže tragove antibiotika, hormona i drugih hemikalija. Zato savjetujem da, ako imate mogućnost, birate organska jaja ili jaja iz slobodnog uzgoja.“

 

Koliko jaja je optimalno?

Preporuke se razlikuju, ali većina nutricionista i ljekara slaže se da je jedno jaje dnevno potpuno sigurno za zdravu osobu. Kod ljudi koji imaju povišen holesterol, dijabetes tipa 2 ili kardiovaskularne bolesti, preporučuje se konsultacija s ljekarom.

 

„Kod pacijenata sa srčanim problemima, savjetujem do četiri jaja sedmično, ali to opet zavisi od ostalih faktora rizika“, kaže dr Petrović.

Zaključak: Umjerenost je ključ

Jaja su nutritivno bogata i mogu biti važan dio zdrave ishrane. Nisu krivci za sve zdravstvene probleme, kako se to ranije mislilo. Međutim, način na koji ih pripremate i s čim ih konzumirate igra presudnu ulogu.

 

Ako ste zdravi i hranite se raznovrsno, jedno jaje dnevno može vam samo koristiti – ne samo za energiju i sitost, već i za zdravlje očiju, mozga i mišića.

 

Dakle, odgovor stručnjaka je – DA, možete jesti jaja svaki dan, ali pazite na ravnotežu i birajte kvalitetne izvore.