Krvarenje u trudnoći ne mora uvijek značiti najgore – evo šta kaže ginekolog

Trudnoća je posebno razdoblje u životu svake žene, ispunjeno uzbuđenjem, nadama, ali i brigama. Jedna od najčešćih situacija koja kod trudnica izaziva strah jeste krvarenje u bilo kojoj fazi trudnoće. I dok ono ponekad može biti bezopasno, postoje situacije kada predstavlja ozbiljan znak da se nešto dešava u organizmu i da je neophodno odmah reagovati.

O tome kada je krvarenje razlog za brigu, razgovarali smo s dr Jelenom Stanković Brakus, specijalistkinjom ginekologije i akušerstva iz privatne ordinacije “One Medical”, koja svakodnevno radi sa trudnicama i naglašava važnost pravovremene reakcije.


Nije svako krvarenje opasno – ali nijedno ne treba zanemariti

„Prvo što ženama želim da poručim jeste da ne paniče – krvarenje u trudnoći ne znači odmah spontani pobačaj, kako mnogi pomisle“, ističe dr Stanković Brakus. „Ipak, važno je da svako krvarenje bude prijavljeno ginekologu, bez obzira na to koliko je blago.“

U ranoj trudnoći, lagano krvarenje može biti posljedica implantacije embriona – kada se oplođena jajna ćelija usađuje u sluzokožu materice. Ovo se često dešava između 6. i 12. dana nakon začeća i traje kratko, do dva dana. Boja krvi tada je svijetloružičasta ili smećkasta, i obično ne prati bol.


Kada je krvarenje u ranoj trudnoći razlog za brigu?

Dr Stanković Brakus objašnjava da krvarenje u prvom trimestru može imati više uzroka – neki su bezopasni, dok drugi zahtijevaju hitnu medicinsku pažnju:

  • Spontani pobačaj – obilnije krvarenje, često praćeno grčevima u stomaku, bolom u donjem dijelu leđa i ispadanjem ugrušaka.

  • Vanmaterična trudnoća (ektopična) – veoma ozbiljno stanje kada se embrion razvija van materične šupljine, najčešće u jajovodu. Simptomi uključuju tamnosmeđe krvarenje, bol u jednoj strani stomaka, vrtoglavicu, pa čak i gubitak svijesti.

  • Subhorionski hematom – krvna kolekcija između posteljice i materičnog zida, koja može uzrokovati blaže do umjereno krvarenje, ali se u većini slučajeva povuče spontano.

„Kod svake pojave svježe crvene krvi ili ako žena osjeća jake bolove, vrtoglavicu ili slabost, neophodno je odmah potražiti ljekarsku pomoć“, naglašava doktorka.


Krvarenje u drugom i trećem trimestru

Krvarenje u kasnijoj trudnoći se rjeđe dešava, ali tada može ukazivati na ozbiljne komplikacije:

  • Placenta previa (niska posteljica) – stanje kada posteljica djelimično ili potpuno prekriva grlić materice. Krvarenje je obično bezbolno, ali može biti obilno.

  • Abrupcija placente (prijevremeno odvajanje posteljice) – izuzetno ozbiljno stanje koje se javlja naglo, sa jakim bolovima, tvrdoćom stomaka i obilnim krvarenjem.

  • Prijetnje prijevremenog porođaja – krvarenje može biti praćeno kontrakcijama i promjenama na grliću materice.


Dijagnostika i tretman

U zavisnosti od jačine i uzroka krvarenja, ljekar će uraditi ultrazvučni pregled, laboratorijske analize i, po potrebi, preporučiti mirovanje, hormonsku terapiju ili hospitalizaciju.

„Najvažnije je ne pokušavati ništa samoinicijativno kod kuće – ni biljni čajevi, ni lijekovi bez savjeta ljekara nisu preporučeni“, kaže dr Stanković Brakus. „Danas imamo odlične dijagnostičke mogućnosti, i uz redovne kontrole, mnoge komplikacije mogu se spriječiti na vrijeme.“


Psihološki aspekt

Krvarenje tokom trudnoće ne utiče samo na fizičko zdravlje žene, već i na njeno emocionalno stanje. Strah, anksioznost, nesigurnost i osjećaj bespomoćnosti su prirodne reakcije.

„Uvijek kažem pacijentkinjama: važno je da budete informisane, ali i da imate podršku – od partnera, porodice i, naravno, medicinskog tima“, dodaje doktorka.


Zaključak

Krvarenje u trudnoći je simptom koji nikada ne treba ignorisati. Iako nije uvijek znak problema, neophodno je reagovati odgovorno i bez panike. Stručna pomoć, brza dijagnostika i podrška okoline ključni su faktori u očuvanju trudnoće i zdravlja majke i bebe.

Dr Jelena Stanković Brakus iz ordinacije “One Medical” poručuje trudnicama: „Vaše tijelo zna – slušajte ga, i ne bojte se potražiti pomoć. Zdravlje bebe počinje brigom o sebi.“