„Ljekari šute, narod ga slavi: Božji dar za svakoga ko pati od petnog trna“

Petni trn, poznat i kao plantarni fasciitis, jedna je od najneprijatnijih i najupornijih tegoba koje mogu zadesiti stopala. Bolovi u peti, koji se najčešće javljaju odmah nakon ustajanja iz kreveta ili poslije dužeg stajanja i hodanja, postaju svakodnevna borba za hiljade ljudi. I dok mnogi tragaju za medicinskim tretmanima, operacijama ili skupim ulošcima za obuću, priroda – kako to često biva – nudi svoje tiho i moćno rješenje. U narodu, ono se naziva „Božji dar“ za ovu vrstu bola.

Šta je zapravo petni trn?

Petni trn nastaje kada se stvara kalcifikacija na petnoj kosti, obično na mjestu gdje se hvata plantarna fascija – vezivno tkivo koje povezuje petu s prednjim dijelom stopala. Dugotrajno opterećenje, neprikladna obuća, gojaznost ili ravna stopala mogu uzrokovati mikrooštećenja u fasciji, što dovodi do upale, bola i na kraju – formiranja koštanog trna.

Simptomi su najčešće jaka, probadajuća bol u peti, posebno prilikom prvih koraka ujutru ili nakon odmora. Bol zna biti toliko jaka da se osoba teško može normalno kretati, a dugotrajno stanje može uticati i na psihičko zdravlje – jer stalna bol iscrpljuje, sputava i ograničava.

Božji dar iz prirode: Rješenje koje pomaže

U narodu se od davnina koristi kombinacija ljekovitih biljaka i prirodnih tretmana koji se pokazali izuzetno efikasni u ublažavanju bolova izazvanih petnim trnom. Među njima, posebno mjesto zauzima kupus, biljka koja je zbog svojih antiupalnih svojstava nazvana i „prirodni oblog“.

Recept za narodni oblog protiv petnog trna:

Potrebno:

  • Listovi svježeg kupusa

  • Kašika domaćeg meda

  • Gaza i zavoj

List kupusa blago izgnječiti oklagijom ili flašom kako bi pustio sok. Premazati ga medom i staviti direktno na petu. Umotati gazom i zavojem, pa ostaviti preko noći. Ponoviti svaku noć, bar 7 do 10 dana. Ovaj tretman smanjuje upalu, otok i bol, a mnogi tvrde da su nakon sedmice dana gotovo bez tegoba.

Još prirodnih „darova“ za bolnu petu

  1. Topla so i soda bikarbona – Kupke za stopala u toploj vodi s dodatkom morske soli i sode opuštaju mišiće, smanjuju napetost i olakšavaju bol. Preporučuje se 20 minuta uveče prije spavanja.

  2. Kurkumino mlijeko – Kurkuma sadrži kurkumin, snažan antiinflamatorni sastojak. Jedna kašičica kurkume razmućena u toplom mlijeku svake večeri može pomoći u ublažavanju unutrašnjih upalnih procesa.

  3. Masaža i istezanje – Svakodnevno lagano istezanje stopala, kao i masaža lopticom ili flašom vode (hladne ili tople), poboljšava cirkulaciju i smanjuje napetost fascije.

Prevencija je ključ

Iako su narodni lijekovi moćni saveznici, važno je razmišljati i o prevenciji. Nosite udobnu obuću s podrškom za svod stopala, izbjegavajte hodanje bosi po tvrdim površinama, pazite na tjelesnu težinu i redovno istežite mišiće nogu i listova.

Petni trn možda jeste tvrd protivnik, ali uz prave prirodne metode i strpljenje – može se savladati. Tamo gdje moderna medicina često predlaže injekcije ili čak hirurške zahvate, priroda nudi jednostavne, neškodljive i često veoma efikasne alternative.

Zaključak

Ako vas muči petni trn, ne očajavajte. Pronaći olakšanje ne mora značiti gomilu lijekova i odlaske od ordinacije do ordinacije. Ponekad je potrebno samo da se vratimo jednostavnosti – da poslušamo šta su to bake radile, da damo šansu prirodi, i da vjerujemo svom tijelu.

Jer ponekad, zaista, ono što nam najviše treba nije hemija – već Božji dar iz zemlje pod našim nogama.