Ostrvo Hashima, smješteno uz obalu Japana, jedno je od najsvjetlijih primjera napuštenih mjesta koja su postala predmetom misterija i fascinacije. Iako je nekoć bilo popuno života i aktivnosti, danas je jedno od najzagonetnijih i najizoliranijih mjesta na svijetu. Poznato i kao “Ostrvo duhova”, Hashima je napustila sva svoja naselja, a danas je pusto, prekriveno ruševinama, napuštenim zgradama i gromadama betona. Njegova povijest je ispunjena tragičnim događajima, industrijskim usponima i padovima, a napuštanje ostrva od strane svih njegovih stanovnika samo je podiglo brojna pitanja koja još uvijek nisu potpuno razjašnjena.
Industrijski procvat i brzo napuštanje
Ostrvo Hashima nalazi se 15 kilometara južno od Nagasakija, a njegovu povijest obilježava industrijska revolucija u Japanu. Naime, ostrvo je bilo domaćin jednoj od najpoznatijih rudarskih operacija u zemlji. U drugoj polovini 19. stoljeća otkriveno je bogato nalazište ugljena na ovom malom, nenaseljenom ostrvu. Ubrzo su na Hashimi započeli graditi rudarske jame, a ostrvo je postalo dom za radnike i njihove obitelji. Do početka 20. stoljeća, ostrvo je postalo centar rudarske industrije, a broj stanovnika premašio je 5.000.
Za razliku od mnogih drugih rudarskih naselja tog vremena, Hashima je bila gusto naseljena i modernizirana. Tu su se nalazile betonske zgrade, škola, bolnica, tržnice, trgovine, a čak i kino. S obzirom na malu veličinu ostrva (oko 16 hektara), ovo je bio pravi primjer urbane gustoće, s više od 80 ljudi po hektaru. Izgradnja stambenih objekata bila je nužna kako bi se smjestili svi radnici, a industrijski kompleks s rudarskim jamama bio je srce ostrvske ekonomije.
Međutim, početak 1970-ih godina donio je dramatične promjene. Ubrzan pad važnosti ugljena kao energenta i prelazak na druge oblike energije poput nafte doveo je do postupnog zatvaranja rudnika. Ostrvo je polako gubilo svoju ekonomsku funkciju, a stanovnici su počeli napuštati ovo nekadašnje rudarsko središte. Godine 1974. ostrvo je potpuno napustilo posljednjih nekoliko stotina stanovnika, a sve je napusteno, ostavivši iza sebe samo prazne zgrade, opustošene ulice i osjećaj velike tjeskobe.
Zašto su svi napustili ostrvo?
Pitanje koje još uvijek nije u potpunosti razjašnjeno odnosi se na razlog zbog kojeg su svi stanovnici odlučili napustiti ostrvo u tako kratkom vremenu. Iako je jasno da je prestanak vađenja ugljena bio glavni faktor, postoji nekoliko teorija koje ukazuju na druge uzroke koji su mogli ubrzati napuštanje ostrva. Jedna od teorija govori o opasnim uvjetima rada u rudnicima, koji su bili izuzetno opasni i često su dovodili do nesreća. Uzimajući u obzir visoku stopu nesreća i ozbiljne ozljede, mnogi su radnici napustili ostrvo zbog nesigurnosti i nehumane prirode poslova u rudnicima.
Također, priroda sama ostrva s puno betonskih zgrada, uskim ulicama i nedostatkom prirodnih resursa činila je život na Hashimi izuzetno izazovnim. To je dodatno pogoršalo kvalitetu života, zbog čega su mnogi stanovnici tražili bolju sudbinu na kopnu. Osim toga, nakon zatvaranja rudnika, mnoge su tvrtke napustile ostrvo, ostavljajući sve stanovnike bez posla. Taj nagli gubitak ekonomskih osnovica mogao je biti još jedan od razloga za masovni odlazak.
Post-apokaliptični izgled ostrva
Danas je Hashima poznata kao “Ostrvo duhova”, a njeno ime ne prestaje izazivati znatiželju. Iako je ostrvo bilo potpuno napušteno više od 50 godina, zgrade i strukture koje su ostale na ostrvu i dalje svjedoče o njegovoj nekadašnjoj moći. Nema nikakvih živih stanovnika, ali ruševine govore o životima koji su tu postojali. Prolaznici koji su posjetili ostrvo izvještavaju o jezovitim prizorima, napuštenim stanovima, zapuštenim zgradama i nekadašnjim trgovinama prepunim starim inventarom. U takvom okruženju, nije teško zamisliti da su stanovnici napustili ostrvo pod misterioznim okolnostima.
Zbog svoje napuštene i apokaliptične prirode, ostrvo Hashima postalo je popularna destinacija za turiste, istraživače i ljubitelje misterioznih lokacija. U posljednjim godinama, japanske vlasti su počele dopuštati ograničeni turistički pristup ostrvu, čime je ovo nekada zaboravljeno mjesto ponovno privuklo pažnju svijeta.
Zaključak
Misterija ostrva Hashima ostaje nerazjašnjena u mnogim aspektima. Iako su ekonomski i industrijski razlozi očiti, pitanja o tome što se zaista dogodilo s njegovim stanovnicima i zašto je ostrvo potpuno napusteno i dalje ostaju intrigantna. Mnogi istraživači smatraju da će Hashima, kao napušteno industrijsko ostrvo, ostati zagonetno mjesto koje nas podsjeća na nestale svjetove i način života koji je nestao s modernizacijom.