Nahranite paradajz ovim smjesama i imaćete više plodova nego listova!

Paradajz je jedna od najomiljenijih i najzastupljenijih biljaka u svakom vrtu. Bilo da ga uzgajate na selu, u dvorištu, ili čak u saksiji na balkonu, svi težimo istom cilju – da imamo što ukusniji, sočniji i obilniji rod. Međutim, ključno pitanje za svakog baštovana glasi: čime nahraniti paradajz nakon sadnje kako bi dao plodove bogatije nego ikada ranije?

 

Iskusni vrtlari tvrde da pravi uspjeh leži u pravilnoj ishrani sadnica odmah nakon presađivanja. Bez obzira na kvalitet zemlje, bez dodatnih hranjivih materija paradajz jednostavno neće moći da razvije jaku stabljiku, zdrave listove i veliki broj plodova.

1. Prirodno đubrivo kao ključ uspjeha

Jedan od najefikasnijih načina da “nahranite” paradajz i stimulišete bujno cvjetanje i plodonošenje jeste upotreba prirodnog, domaćeg đubriva. Recept koji je izazvao pravu pomamu među vrtlarskom zajednicom sastoji se od sastojaka koje već imate u kući:

 

1 litar vode

 

1 kašika kvasca (suhog ili svježeg)

 

1 kašika šećera

 

Ova smjesa se ostavi da odstoji par sati na toplom, a zatim se razblaži sa još 5 litara vode. Ovako pripremljen rastvor sipa se po korijenu rasada odmah nakon sadnje, a postupak se može ponoviti jednom u 10 do 14 dana.

Kvasac je bogat vitaminima grupe B i mikroorganizmima koji pospješuju razvoj korijena i cjelokupnog imunološkog sistema biljke. Šećer u kombinaciji s kvascem pokreće fermentaciju koja oslobađa korisne elemente u tragovima.

 

2. Drveni pepeo – prirodno blago za paradajz

Ako ste se ikada grijali na drva ili roštiljali, ne bacajte pepeo! Drveni pepeo je bogat kalijumom, kalcijumom i fosforom – elementima koji su esencijalni za pravilan razvoj ploda. Posipajte pepeo oko biljke u tankom sloju (ali ne preblizu stabljici) i zalijte vodom. Važno je da pepeo ne bude iz industrijskog uglja ili iz drva koje je tretirano hemikalijama.

3. Kopriva kao prirodni stimulator rasta

Još jedan tajni sastojak u arsenalu iskusnih vrtlara jeste – tečni đubar od koprive. Uzmite kilogram svježe koprive, nasjeckajte je i stavite u kantu sa 10 litara vode. Ostavite da fermentira sedam do deset dana, uz povremeno miješanje. Kada tečnost postane tamna i počne da pjeni, spremna je za upotrebu. Razblažite je u omjeru 1:10 i zalijte biljke.

 

Ova mješavina bogata je dušikom i gvožđem, čime paradajzu daje snagu da razvija jake zelene dijelove i priprema ga za obilno cvjetanje.

4. Jaja i kora banane – zlatni dodatak

Samljevena ljuska jajeta i usitnjena kora banane mogu se staviti direktno u rupu prilikom sadnje rasada. Ljuske su izvanredan izvor kalcijuma, dok banane sadrže kalijum, fosfor i druge važne elemente.

 

Zaključak

Paradajz nije biljka koja trpi zapostavljanje. Ako ga nakon sadnje pravilno nahranite prirodnim sastojcima, uz redovno zalivanje i sunce – nagradiće vas plodovima koji će nadmašiti sva očekivanja. Uz ove prirodne metode, nećete imati samo zdrav paradajz, već ćete i uštedjeti novac, izbjegavajući skupa hemijska sredstva.

Paradajz može imati više plodova nego listova – samo ako znate čime ga i kada nahraniti!