“Neobičan rendgen otkrio šokantnu istinu: Dječak gutao predmete godinama, roditelji sada upozoravaju sve!”

U svijetu moderne medicine, gdje se mnogo toga smatra rutinskim i očekivanim, ponekad se dogode slučajevi koji iz temelja uzdrmaju čak i najiskusnije ljekare. Upravo to se desilo u jednoj bolnici kada su doktori obavili rendgensko snimanje sedmogodišnjeg dječaka iz predgrađa Sarajeva. Ono što su vidjeli na snimku bilo je toliko neobično da je ubrzo privuklo pažnju stručnjaka iz cijelog svijeta.

 

Sve je počelo kao obična posjeta ljekaru. Mališan, po imenu Amar, žalio se roditeljima na povremene bolove u stomaku, blagi umor i gubitak apetita. Roditelji, zabrinuti, odlučili su da ga odvedu na pregled, očekujući uobičajenu dijagnozu – možda blagu virozu ili problem s probavom. No, ono što je uslijedilo promijenilo je sve.

Šokantan nalaz na rendgenu

Nakon osnovnih pregleda, ljekari su preporučili rendgensko snimanje abdomena, kako bi provjerili stanje unutrašnjih organa. Na prvi pogled, sve je djelovalo uredno, ali onda je jedan od radiologa primijetio neobičnu sjenu u predjelu želuca. Povećanjem slike i dodatnim analizama, utvrđeno je da se unutar dječakovog tijela nalazi nekoliko malih predmeta – metalnih, nepravilnog oblika.

 

„Isprva smo mislili da je došlo do tehničke greške. Nismo mogli vjerovati da bi dijete moglo unijeti takve predmete, a da niko to nije primijetio“, rekao je doktor Hamzić, specijalista radiologije. „Ali ponovili smo snimak i dobili isti rezultat.“

U želucu i crijevima malog Amara nalazili su se komadići metala, plastike, pa čak i stakla. Roditelji su bili u šoku. Nisu mogli vjerovati da je njihovo dijete godinama nesvjesno gutalo predmete iz kućanstva – dugmad, dijelove igračaka, pa čak i dijelove nakita.

 

Poremećaj poznat kao pika sindrom

Daljom analizom utvrđeno je da Amar boluje od rijetkog poremećaja poznatog kao pika sindrom. To je stanje u kojem osobe, često djeca, imaju nekontroliranu potrebu da konzumiraju nejestive tvari – poput zemlje, papira, plastike ili metala.

„Nismo imali pojma da nešto takvo postoji,“ rekla je majka dječaka. „Nekoliko puta smo primijetili da nešto stavlja u usta, ali mislili smo da je to normalno dječije ponašanje. Nismo znali da je riječ o ozbiljnom poremećaju.“

 

Nakon što je dijagnoza postavljena, Amar je hitno primljen na liječenje. Obavljena je manja hirurška intervencija kako bi se iz tijela uklonili opasni predmeti, a zatim je dječak upućen na psihološku terapiju i nutricionistički program.

Roditelji danas upozoravaju druge

Danas, nekoliko mjeseci nakon incidenta, Amar se uspješno oporavlja. Njegovi roditelji odlučili su da javno podijele svoju priču kako bi podigli svijest o ovom rijetkom, ali potencijalno vrlo opasnom poremećaju.

 

„Želimo upozoriti sve roditelje – ako primijetite da vaše dijete konzumira ili stavlja u usta stvari koje nisu hrana, ne ignorišite to. Nemojte misliti da je to samo faza. Potražite pomoć,“ apeluje otac dječaka.

Pika sindrom može imati ozbiljne posljedice po zdravlje ako se ne otkrije na vrijeme – uključujući trovanja, perforacije organa i nutritivne deficite.

 

Zaključak

Ovaj slučaj je podsjetnik koliko su dječija ponašanja važna i koliko je važno da roditelji budu pažljivi i informisani. Ponekad iza naizgled bezazlenih navika mogu stajati ozbiljni problemi koji zahtijevaju stručnu pomoć.

Amarova priča je sretno završila zahvaljujući brzoj reakciji ljekara i spremnosti roditelja da javno govore o svom iskustvu. Upravo takve priče spašavaju živote – jer nekad je samo jedna informacija dovoljna da spriječi tragediju.