Mnogi ljudi vjeruju da su bračni odnosi, odnosno odnosi u obitelji, temeljeni na razumijevanju i međusobnom poštovanju, ali svi znamo da stvarnost ponekad nije tako jednostavna. Za neke žene, kao što je to moj slučaj, mali, svakodnevni izbori mogu izazvati veliku pažnju i postati izvor nesuglasica unutar obitelji. Jedan od tih izbora je činjenica da nikad ne nosim grudnjak. Možda zvuči kao trivijalna stvar, ali moj svekar, iz nepoznatih razloga, nije baš oduševljen tom odlukom. To je postalo ozbiljna tema u našim razgovorima i, moram priznati, često izaziva smijeh, ali i zbunjenost.
Za mene, nošenje grudnjaka nije nužno pitanje mode ili vanjskog izgleda, već prije svega udobnosti. Oduvijek sam bila sklona odabiru odjeće koja mi omogućava da se osjećam opušteno i slobodno, a grudnjak jednostavno nije nešto što mi pruža tu slobodu. Bez obzira na to što je društvo često postavljalo određene standarde za izgled žene, ja sam odlučila da ću se osjećati dobro u vlastitoj koži, bez obzira na to što drugi misle. Zanimljivo je da, dok su neki ljudi, uključujući mog muža, u početku imali razumijevanja za moj izbor, moj svekar nije mogao da se pomiri s tim.
Moj svekar, naime, dolazi iz starije generacije i odrastao je u vremenu kada su žene imale jasne norme ponašanja, koje su uključivale i nošenje grudnjaka kao nečega što je jednostavno “morao” biti dio ženskog odijevanja. U njegovoj perspektivi, činjenica da ja ne nosim grudnjak predstavlja nepoštovanje tih tradicionalnih vrijednosti. Iako je moj partner (njegov sin) potpuno prihvatio moj izbor, svekar to nikako nije mogao shvatiti. Često bi komentirao kako “mlade djevojke” danas ne vode računa o svom izgledu i da bi trebalo da se ponašam “prikladnije”. Njegovi komentari, iako dobronamjerni, često me stavljaju u nezgodnu situaciju, jer ne želim da se osjećam kao da moram opravdavati svoje odluke ili, još gore, da se uklapam u neki ideal koji nije moj.
Ovaj nesporazum u obitelji također postavlja pitanje zašto društvo ima toliko jakih stavova o tome šta žena treba da nosi, kako treba da izgleda i kako treba da se ponaša. Zašto je nošenje grudnjaka postalo sinonim za “poštovanje” ili “pristojnost”? U stvarnosti, to je samo komad odjeće koji nije nužno simbol bilo čega osim udobnosti, a ako žena ne osjeća potrebu za njim, zašto bi bila osudivana zbog toga? Mislim da u današnjem društvu postoje predrasude koje bi trebalo razbiti. Možda se ovo pitanje može činiti beznačajnim, ali u njegovoj suštini leži mnogo dublje značenje – znači li to da je žena koja se ne uklapa u određeni “okvir” manje ženstvena ili manje prihvaćena?
Naravno, svaka obitelj ima svoje vrijednosti i običaje, i u tom kontekstu moj svekar neprestano pokušava razumjeti moj način života. Međutim, mislim da je važno razumjeti da se međusobno poštovanje temelji na prihvatanju različitosti. Nošenje grudnjaka ili njegovo izbjegavanje nije znak toga koliko poštujemo drugu osobu, već pokazatelj toga kako se osjećamo u vlastitoj koži. Svaka žena ima pravo da odluči što će nositi i kako će se ponašati, bez da bude podložna osuđivanju.
Moj svekar možda nikada neće potpuno razumjeti moj izbor, ali to ne znači da naš odnos mora biti opterećen time. To je samo još jedan podsjetnik na to kako naše generacijske razlike i društvene norme oblikuju naše živote, te na važnost međusobnog prihvatanja i ljubavi. U konačnici, važno je da, kao žena, imam slobodu da se izražavam na način koji mi odgovara, bez obzira na to što drugi misle.
Moj svekar možda još uvijek “ludi” zbog mog izbora, ali znam da će s vremenom shvatiti da moj način života nije prijetnja ni njemu ni bilo kome drugom. Možda ću jednog dana uvidjeti da je moj izbor da ne nosim grudnjak nešto što sam napravila iz vlastite želje za udobnošću i neovisnošću. Dokle god sam ja sretna i zadovoljna sa sobom, to je najvažnije.