“Onkologinja otkriva pet ključnih savjeta za očuvanje zdravlja crijeva”

Zdravlje crijeva postalo je tema brojnih istraživanja i savjeta posljednjih godina. Stručnjaci naglašavaju kako crijeva nisu samo organ koji je odgovoran za probavu, već i ključ za cjelokupno zdravlje organizma. Iako mnogi misle da je važno samo održavati zdravlje srca ili pluća, crijeva igraju jednako ključnu ulogu u našoj vitalnosti. U posljednjem intervjuu, poznata onkologinja je otkrila pet stvari koje nikada ne radi kako bi održala svoje crijevo zdravim, a koje bi trebali primijeniti i svi mi.

 

1. Nikad ne zanemaruje unos vlakana

Unos vlakana je ključan za zdravo funkcionisanje crijeva. Onkologinja ističe da su vlakna neophodna za pravilnu probavu i održavanje ravnoteže bakterijske flore u crijevima. Vlakna se nalaze u voću, povrću, integralnim žitaricama i mahunarkama, a njihova redovna konzumacija pomaže u sprječavanju zatvora, smanjenju upala i održavanju zdrave crijevne mikroflore.

“Vlakna su hrana za naše crijevne bakterije koje imaju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja probavnog sustava. Zbog toga nikad ne zanemarujem unos vlakana. Pravilna ishrana sa puno vlakana može spriječiti mnoge bolesti crijeva, uključujući rak debelog crijeva,” objašnjava onkologinja.

 

Jedan od najboljih načina da povećate unos vlakana je da svaki obrok uključuje barem jednu porciju voća ili povrća. Takođe, integrale žitarice i mahunarke, poput pasulja i leće, trebaju postati redovan dio vaše ishrane.

2. Nikad ne preskače doručak

Stručnjaci su saglasni da doručak treba biti najvažniji obrok u danu. Onkologinja tvrdi da je važno početi dan sa zdravim obrokom, koji uključuje proteine, vlakna i zdrave masti. Na taj način, crijeva se aktiviraju odmah ujutro, a metabolizam se pokreće.

 

“Preskakanje doručka može uzrokovati poremećaj u radu crijeva, jer tijelo nije dobilo potrebnu energiju i hranljive tvari odmah po buđenju,” kaže ona.

Zdrav doručak može sadržavati ovsenu kašu sa voćem i orasima, integralne tostove sa avokadom ili smoothie sa zelenim povrćem. Ovaj obrok ne samo da podržava crijeva, već i cijeli organizam.

 

3. Nikad ne konzumira previše procesirane hrane

Jedna od najvažnijih stvari koju onkologinja nikada ne radi je konzumacija previše procesirane hrane. To uključuje brzu hranu, grickalice, gazirane napitke, alkohol i razne druge proizvode koji sadrže visok nivo šećera, soli i aditiva. Ovi proizvodi mogu značajno narušiti zdravlje crijeva, povećati upalu i opteretiti probavni sustav.

“Procesirana hrana može dovesti do povećanja loših bakterija u crijevima, što može izazvati probavne smetnje i dugoročno povećati rizik od razvoja ozbiljnih bolesti, uključujući rak crijeva,” upozorava onkologinja.

 

Umjesto toga, ona preporučuje da se fokusiramo na prirodne i svježe namirnice koje su bogate hranjivim tvarima, a koje će podržati zdravlje crijeva. Svježe povrće, voće, integralne žitarice i prirodni jogurt treba da budu svakodnevni izbor.

4. Nikad ne ignorira znakove svog tijela

Jedan od najvažnijih savjeta koji onkologinja daje je da nikada ne zanemarimo simptome koji mogu ukazivati na probleme s crijevima. Ako osjećate bolove u stomaku, nadutost, proliv ili zatvor, važno je odmah reagirati i obratiti se ljekaru. Ovi simptomi mogu biti znakovi ozbiljnijih problema, poput sindroma iritabilnog crijeva, upalnih bolesti crijeva, pa čak i raka debelog crijeva.

 

“Ako imate bilo kakve promjene u probavi ili osjećate nelagodnost u crijevima, nemojte čekati da simptomi nestanu sami od sebe. To su signali koje vaše tijelo šalje i važno je reagirati na vrijeme,” savjetuje onkologinja.

 

Rano otkrivanje problema u crijevima može značiti razliku između blagih smetnji i ozbiljnih bolesti, pa je izuzetno važno ne zanemarivati nikakve promjene u probavi.

5. Nikad ne zaboravlja na fizičku aktivnost

Fizička aktivnost nije samo korisna za srce, već i za zdravlje crijeva. Onkologinja naglašava da je redovno vježbanje ključ za dobar rad crijeva, jer pomaže u pokretanju probave, smanjenju stresa i održavanju zdrave tjelesne težine.

 

“Nedostatak kretanja može uzrokovati usporenu probavu, što može dovesti do zatvora i drugih probavnih problema. Kretanje je ključ za održavanje zdravlja crijeva,” objašnjava ona.

 

Preporučuje da se na dnevnoj bazi praktikuje barem 30 minuta umjerene fizičke aktivnosti, kao što je brza šetnja, vožnja bicikla ili joga. Ove aktivnosti ne samo da pomažu crijevima, već poboljšavaju i cjelokupno zdravlje.

 

Zaključak

Zdravlje crijeva izuzetno je važno za naše opće zdravlje, a stručnjaci poput onkologinja često dijele korisne savjete kako bi pomogli u prevenciji ozbiljnih bolesti. Održavanje zdrave probave kroz pravilnu ishranu, fizičku aktivnost i pravovremeno reagiranje na simptome može značajno smanjiti rizik od mnogih bolesti. Ako želite očuvati zdravlje svojih crijeva, slijedite ove savjete i nikada ne zanemarujte znakove koje vam vaše tijelo šalje.