Orkanska oluja razarala Jadran: Situacija opasna po život, kaos u lukama i na obali

U noći s ponedjeljka na utorak, Hrvatsku je pogodilo snažno nevrijeme kakvo se rijetko pamti. Olujni oblaci, orkanski udari vjetra i obilne padaline izazvali su haos u priobalnim gradovima, a situacija se opisuje kao iznimno opasna i dramatična.

Meteorolozi su još jučer najavljivali da se sprema nestabilno vrijeme, ali rijetko tko je mogao predvidjeti razmjere štete koju je nevrijeme ostavilo iza sebe. Na Jadranu, posebno u Zadru, Šibeniku, Splitu i Dubrovniku, zabilježeni su udari juga i lebića koji su prelazili brzinu od 120 kilometara na sat. Vjetar je čupao stabla iz korijena, rušio električne stubove, dok su visoki valovi nanosili veliku štetu na morskoj obali i infrastrukturi.

Sudarili se brodovi, nasukane jahte

U splitskoj luci došlo je do više incidenata – dvije jahte su se nasukale zbog jakog udara vjetra koji ih je odbacio na stijene, a u marini Kaštela zabilježen je i sudar dvaju manjih brodova koji su ostali bez kontrole nakon što su im popucali konopi za privez. Svjedoci su ispričali kako su mornari u panici pokušavali spasiti brodove, a jedan je čovjek lakše ozlijeđen prilikom pada s palube.

“Vjetar je doslovno prevrtao brodove. Ljudi su trčali, vikali, spašavali što se spasiti moglo”, izjavio je kapetan jedne turističke brodice koja je uspjela izbjeći štetu zahvaljujući brzoj reakciji posade.

Povrijeđeni i evakuacije

U Šibeniku su vatrogasci intervenirali na desetke puta. U jednoj ulici stablo je palo na parkirani automobil, a nesretna prolaznica zadobila je teže ozljede glave i trenutno se nalazi u bolnici. Također, zbog poplava i odrona evakuirano je nekoliko kućanstava u zaleđu Makarske i okolici Omiša. Zabilježeni su i nestanci struje u više naselja duž obale, a ekipe HEP-a rade danonoćno na otklanjanju kvarova.

Stožer civilne zaštite izdao je upozorenje građanima da se do daljnjeg suzdrže od nepotrebnog kretanja, naročito u večernjim satima. “Situacija je opasna po život. Molimo građane da ostanu u domovima i prate upute nadležnih službi”, poručeno je iz Stožera.

Šteta se tek procjenjuje

Materijalna šteta, kako se procjenjuje, mjerit će se u milijunima eura. Najgore su prošli vlasnici plovila i ugostiteljski objekti uz samu obalu, gdje su valovi nosili sve pred sobom – stolice, tende, pa čak i manje terase. U Dubrovniku je more probilo do Straduna, a snimke bujice koja nosi kontejnere i bicikle kroz stare gradske ulice šokirale su javnost.

U unutrašnjosti zemlje, u Zagrebu i okolici, jak vjetar je također napravio probleme – srušeni su prometni znakovi, a više škola je zbog sigurnosti odgodilo nastavu. Na autocesti A1, između Karlovca i Bosiljeva, promet je bio nakratko obustavljen zbog prevrnutog kamiona koji je skliznuo s kolnika uslijed mokrog i skliskog puta.

Građani u šoku: “Nikad ovo nismo doživjeli”

“Imam 67 godina i ne sjećam se da je ikada ovako puhalo. Kuća mi je drhtala cijelu noć”, rekao je jedan stanovnik Biograda. Mnogi su noć proveli bez sna, uz svijeće i molitve, slušajući kako se granje lomi, vjetar zavija, a krovovi podrhtavaju pod silinom oluje.

Društvene mreže prepune su snimaka i fotografija razaranja, a mnogi korisnici izražavaju zabrinutost zbog sve češćih i intenzivnijih vremenskih ekstrema.

Stručnjaci upozoravaju na klimatske promjene

Klimatolozi i dalje upozoravaju da su ovakve pojave sve češće posljedica globalnih klimatskih promjena. Dr. Iva Matković sa Geofizičkog odsjeka PMF-a izjavila je kako nas očekuje sve više iznenadnih oluja i vremenskih neprilika koje će donositi ozbiljne rizike za ljude, imovinu i infrastrukturu.

“Nažalost, ovo nije izoliran slučaj. Moramo se početi pripremati na češće i snažnije epizode ekstremnog vremena”, rekla je Matković.