“Poklopci nisu za smeće: Iskoristite ih u bašti na ove pametne načine”

Dok većina ljudi bez razmišljanja baca plastične ili metalne poklopce od tegli, flaša i drugih ambalaža pravo u kantu za smeće, moja mama ih odlaže pažljivo – u kutiju pod sudoperom. Na prvi pogled, mnogima je to čudna navika, možda čak i nepotrebna. Ali, vjerujte mi, kad jednom vidite na koje sve načine ti „beskorisni“ poklopci mogu da se upotrebe u bašti, počećete da ih skupljate s istim entuzijazmom.

Mama kaže: „Sve ima svoju svrhu, samo treba znati gdje i kako.“ I zaista – kroz godine, njena bašta je postala pravi primjer reciklaže u praksi, a poklopci su u tome igrali značajnu ulogu. U nastavku ću vam otkriti neke od najzanimljivijih i najpraktičnijih načina na koje se poklopci mogu iskoristiti u vrtu ili dvorištu.

1. Označavanje biljaka

Jedna od najjednostavnijih i najkorisnijih upotreba poklopaca jeste za označavanje posađenih biljaka. Mama uzme čepove različitih boja (ili ih oboji), zalijepi ih na štapiće od sladoleda ili drvene grančice i na njih napiše ime biljke – „mrkva“, „peršun“, „bosiljak“. Tako u svakom redu zna šta je gdje posađeno, bez zabune. Poklopci su otporni na kišu i sunce, pa natpisi dugo traju.

2. Zaštita mladih sadnica

Kada posađene biljke počnu da niču, često su na meti raznih štetočina – puževa, insekata, pa čak i ptica. Poklopci se mogu iskoristiti kao zaštita. Veći metalni poklopci mogu se pobosti u zemlju oko biljke, stvarajući mali štit, dok se manji mogu staviti kao „kapice“ da zaklone mlade izdanke u hladnijim noćima. Posebno su korisni u rano proljeće, kada je zemlja još hladna.

3. Zamke za puževe

Ako imate problem s puževima u bašti, mama ima rješenje: plastične poklopce napunite pivom i zakopajte ih tik uz površinu zemlje. Miris piva privuče puževe, a oni upadnu u poklopac i ne mogu izaći. Potpuno prirodno i bez hemikalija, a vrlo efikasno.

4. Mini hranilice za insekte i ptice

Poklopci se mogu napuniti šećernom vodom ili sjemenkama i postaviti na strateška mjesta u bašti. Tako privlače korisne insekte poput pčela, kao i ptice koje se hrane štetočinama. Ovo je savršen način da podstaknete prirodni balans u svom vrtu.

5. Podloge za saksije i biljke u saksijama

Manji poklopci od plastičnih boca mogu poslužiti kao podmetači za saksije u kući ili bašti. Sprečavaju curenje vode na površinu i pomažu da se korijen ne „utopi“ u vodi. Mama kaže: „Zašto bih kupovala podmetače kad ih imam – besplatno!“

6. Kreativne dekoracije

Za kraj, tu je i ona estetska strana. Poklopci različitih boja, veličina i materijala mogu se zalijepiti na stare daske, te tako napraviti šarene oznake za vrtne staze, ogradu ili čak mini mozaik na zidu šupe. Uz malo boje i mašte, bašta dobije poseban, šarmantni izgled.


Možda će neko reći da je skupljanje poklopaca čudna navika, ali kad pogledate šta sve mogu, postaje jasno da se u sitnicama kriju velike koristi. Moja mama nije samo baštovanka – ona je pravi majstor reciklaže i ekologije. Uči me da svijet ne moramo spašavati velikim gestovima – ponekad je dovoljno da ne bacimo ono što još može da posluži.

Zato, prije nego sljedeći put poklopac završi u kanti – razmislite. Možda baš on može da postane dio vašeg zelenog kutka, mali doprinos očuvanju prirode i vašem zdravijem načinu života.