“Povrede glave i šake preplavile Kragujevačku Hitnu: Apel ljekara za većom pažnjom i prevencijom”

Kragujevačka Hitna pomoć proteklih dana svjedočila je jednom od najprometnijih perioda u poslednje vrijeme. Dežurni ljekari i medicinsko osoblje zabilježili su značajan porast pacijenata, a najviše hitnih intervencija odnosilo se na povrede glave i šake. Uzrok ovih nezgoda uglavnom su bile saobraćajne nesreće, padovi i nezgode na radu, što je dodatno opteretilo već preopterećene medicinske kapacitete u ovom dijelu Srbije.

Ovo je period u kojem su se ambulantna kola gotovo neprestano kretala ulicama Kragujevca, vozeći hitne slučajeve u bolnicu. Prema riječima glavne medicinske sestre Hitne pomoći, Ljiljane Petrović, broj intervencija u odnosu na prethodni mjesec porastao je za oko 30%, a povrede glave i šake čine preko polovine svih prijema. „Najviše problema imamo sa pacijentima koji su doživjeli udarce ili padove prilikom saobraćajnih nesreća, ali i oni koji su povrijedili ruke u industrijskim i kućnim uslovima“, ističe Petrović.

Povrede glave su, zbog svoje kompleksnosti i potencijalno teških posljedica, zahtijevale hitnu i stručnu medicinsku intervenciju. „Svaka povreda glave se ne smije zanemariti. Često su ove povrede praćene krvarenjem, potresom mozga ili ozbiljnijim oštećenjima koja zahtijevaju hitnu neurološku procjenu“, pojašnjava neurohirurg dr Marko Ilić, koji je bio angažovan na hitnom prijemu. On dodaje da su posljedice ovakvih povreda često dugotrajne, a u nekim slučajevima i fatalne ako se ne reaguje na vrijeme.

Sa druge strane, povrede šake su bile brojne i različite – od posekotina, preloma, do uganuća i iščašenja. S obzirom na to da su ruke jedan od najvažnijih dijelova tijela za svakodnevni život i rad, njihova zaštita i adekvatna medicinska njega su neophodni kako bi se izbjegle trajne posljedice i invaliditet. „Mnogi pacijenti dolaze sa teškim povredama prstiju ili šake, često usljed nesreća u domaćinstvu, ali i na radnim mjestima gdje nema adekvatne zaštite“, ističe ortoped dr Ivana Jovanović. Ona dodaje da su pravilna dijagnostika i brzo liječenje ključni za povratak funkcije ruke.

Uz sve to, medicinsko osoblje Hitne pomoći suočilo se i sa problemima nedostatka resursa i prevelikog broja pacijenata u istom vremenskom periodu. „Ponekad je izazov uskladiti sve zahtjeve i pružiti adekvatnu pomoć svakom pacijentu na vrijeme. Radimo pod velikim pritiskom, ali naš tim je posvećen i spreman da se izbori sa svim izazovima“, kaže glavni ljekar Hitne pomoći, dr Nenad Petrović.

Osim medicinskih razloga, za ovako visok broj povreda krivci su i različiti faktori poput nepažnje, nepridržavanja saobraćajnih pravila, ali i loših vremenskih uslova koji dodatno komplikuju situaciju na putevima. „Naši građani moraju biti oprezniji i pridržavati se osnovnih sigurnosnih mjera. Nošenje kacige, poštovanje saobraćajnih znakova, ali i oprez prilikom obavljanja kućnih i radnih poslova može znatno smanjiti broj ovakvih hitnih slučajeva“, upozorava dr Ilić.

Pored redovnih intervencija, u poslednje vrijeme Hitna pomoć u Kragujevcu pokušava da podigne i svijest javnosti o prevenciji povreda. Organizuju se edukativne kampanje i radionice za mlade i odrasle o bezbjednom ponašanju u saobraćaju, kao i o pravilnoj upotrebi zaštitne opreme na radu. „Prevencija je najbolji lijek, a naši građani treba da shvate koliko je važno da sami čuvaju svoje zdravlje i sigurnost“, zaključuje dr Jovanović.

Uprkos svim izazovima, medicinski timovi u Kragujevcu neumorno rade na tome da svakom pacijentu pruže najbolju moguću njegu i pomoć. Njihova posvećenost i profesionalizam jesu kamen temeljac na kojem se gradi povjerenje građana prema zdravstvenom sistemu.

Ova situacija u Hitnoj pomoći Kragujevac jasno pokazuje koliko je važno imati efikasan i spreman tim koji može odgovoriti na brojne hitne slučajeve i spasiti živote. Dok se broj povreda glave i šake povećava, apelujemo na sve da budu pažljivi, odgovorni i da poštuju sigurnosne mjere kako bismo svi zajedno smanjili opterećenje zdravstvenih službi i očuvali svoje zdravlje.