Rak testisa uzima maha među mladima: Samopregled spašava život, ali ga rijetko ko radi

U posljednjih nekoliko godina, zdravstvena statistika u regiji, ali i šire, bilježi zabrinjavajući porast broja slučajeva raka testisa kod mladih muškaraca. Iako se rak testisa smatra jednim od rjeđih oblika karcinoma, alarmantno je što sve više pogađa populaciju između 15 i 35 godina — dakle, muškarce u naponu snage, u najzdravijem i najaktivnijem životnom dobu.

Ljekari i stručnjaci upozoravaju na ozbiljan problem: više od 90% mladih muškaraca gotovo ništa ne zna o ovoj bolesti, ne prepoznaje simptome, niti zna kako da se pregleda ili kada da se javi ljekaru. Ovaj nedostatak informisanosti dovodi do kašnjenja u dijagnostici, a samim tim i do smanjenih šansi za potpuno izlječenje.

Šta je rak testisa?

Rak testisa je zloćudni tumor koji se razvija u testisima, muškim reproduktivnim žlijezdama koje proizvode spermu i hormon testosteron. Iako predstavlja tek oko 1% svih karcinoma kod muškaraca, kod mlađe populacije je najčešći oblik raka.

“Najčešći simptomi su bezbolna kvržica ili otvrdnuće u jednom od testisa, osjećaj težine u mošnicama, bolovi u donjem dijelu stomaka ili preponama, a ponekad i uvećanje ili osjetljivost dojki uslijed hormonskog disbalansa”, objašnjava dr. Nikola Babić, urolog iz Beograda.

Zašto mladi ignorišu simptome?

Iako su simptomi često jasni, većina mladića ne reaguje na vrijeme. Razlozi su brojni: od neznanja i stida, do osjećaja da su “premladi da bi im se tako nešto desilo”. Često se simptomi pripisuju sportskim povredama, fizičkom naporu ili prolaznim promjenama u tijelu.

“Muškarci rijetko govore o svom zdravlju, pogotovo kada je riječ o intimnim dijelovima tijela. Mnogi dođu kod ljekara tek kada bol postane neizdrživa ili kad primijete drastične promjene. Tada je već prošlo dragocjeno vrijeme”, upozorava dr. Babić.

Rano otkrivanje spašava život

Dobra vijest je da je rak testisa jedan od najizlječivijih karcinoma – ukoliko se otkrije na vrijeme. Prema statistikama, stopa preživljavanja iznosi preko 95% kada se dijagnoza postavi u ranoj fazi.

Zato ljekari sve češće insistiraju na samopregledu testisa, koji bi svaki muškarac trebao obavljati jednom mjesečno, najbolje nakon tuširanja, kada su testisi opušteni i lakši za pregled.

“Potrebno je nekoliko minuta. Laganim pokretima prstiju pregledajte oba testisa, tražeći kvržice, zadebljanja ili bolna mjesta. Ako primijetite bilo šta neuobičajeno, obavezno se javite ljekaru”, savjetuje dr. Babić.

Potrebna je edukacija i razbijanje tabua

Nažalost, u školama i na javnim kampanjama gotovo da nema informacija o ovoj temi. Dok se o raku dojke i drugim oblicima karcinoma sve više govori u javnosti, rak testisa i dalje ostaje tabu tema.

“Ljudi zaboravljaju da muškarci takođe mogu biti ranjivi. Moramo mijenjati kulturu muškog zdravlja – edukovati, razgovarati, ohrabrivati momke da se brinu o sebi”, poručuje psihologinja Ivana Knežević.

Ona ističe da se mnogi muškarci osjećaju kao da će biti “manje muževni” ako priznaju da imaju problem ili strah. “Zdravlje nije slabost. Zdravlje je odgovornost – prema sebi, partnerki, porodici, budućnosti.”

Šta društvo može da uradi?

Udruženja pacijenata i pojedine nevladine organizacije već su počele sa kampanjama u cilju podizanja svijesti o ovom problemu. Međutim, izostaje sistemska podrška – zdravstveni sistem i obrazovne ustanove ne prepoznaju ovu temu kao prioritet.

Potrebne su javne kampanje, plakati u školama i na fakultetima, predavanja, uključivanje sportskih klubova, influensera i medijskih ličnosti koji bi mogli doprijeti do mladih muškaraca na njima blizak način.

Zaključak: Rak testisa nije rijedak – neznanje jeste

Rak testisa možda jeste rijedak u ukupnoj populaciji, ali za mlade muškarce to je vrlo realna opasnost. Najveći neprijatelj nije sama bolest, već neznanje, šutnja i odgađanje. Samopregled ne traje duže od dvije minute, a može spasiti život.

Zato – pogledaj, pregledaj, informiši se. Tvoje tijelo ti šalje signale. Nauči da ih čuješ na vrijeme.