Kad novorođenče dođe na svijet, mnogi roditelji ne mogu dočekati da ga vide u svom prvom, divnom izdanju – ali jedan od prvih detalja koji privuče pažnju je djetetova kosa. Neka djeca dolaze na svijet s gustom, tamnom kosom, dok su druga gotovo potpuno ćelava. Zašto je to tako? Koji faktori utiču na to kako će izgledati kosa novorođenčeta? I da li je to nešto na što možemo da utičemo? U nastavku ćemo istražiti uzroke koji stoje iza ove razlike.
Genetika: Prvi i najvažniji faktor
Naš izgled, uključujući boju i teksturu kose, uveliko zavisi od naših gena. Kosa novorođenčeta nije izuzetak. Genetika određuje mnoge karakteristike, uključujući gustinu kose, boju, pa čak i tip kose. Ako su oba roditelja imali bujnu kosu, postoji velika vjerovatnoća da će i njihovo dijete naslijediti sličnu kosu. S druge strane, ako su roditelji imali rijetku ili slabu kosu, šanse su da će i beba imati slične osobine.
Međutim, genetska predispozicija nije jedini faktor koji utiče na stanje kose novorođenčeta. Ono što nas dovodi do sljedećeg razloga za razlike u kosi novorođenčadi.
Hormonalne promjene tokom trudnoće
Tokom trudnoće, žensko tijelo doživljava veliki broj hormonskih promjena koje mogu uticati na razvoj kose djeteta. U drugom tromjesečju trudnoće, žene imaju visok nivo hormona poput estrogena koji mogu uticati na rast djetetove kose. U tom periodu, neki fetusi mogu razviti gustu kosu, dok drugi mogu imati malo ili nimalo kose.
Hormoni koji dolaze od majke također mogu biti odgovorni za to da beba dolazi na svijet s različitim količinama kose. Također, hormonalni faktori koji se pojavljuju neposredno prije ili nakon rođenja mogu uticati na to da se kosa novorođenčeta promijeni. Na primjer, mnoge bebe koje su rođene s bujnom kosom mogu doživjeti da ta kosa opadne nakon nekoliko mjeseci, što je potpuno normalno.
Tip kože i prehrana majke
Još jedan faktor koji utiče na razvoj kose novorođenčeta je tip kože majke i njena ishrana tokom trudnoće. Zdrava ishrana bogata vitaminima, mineralima i omega-3 masnim kiselinama može pomoći u zdravom razvoju djetetove kose. Ako je majka tokom trudnoće konzumirala dovoljno hranljivih tvari, to može pozitivno uticati na rast kose njenog djeteta.
S druge strane, nedostatak određenih hranljivih tvari u ishrani može uzrokovati da beba ima slabiji rast kose. Na primjer, nedostatak vitamina D, željeza i cinka može uticati na zdravlje kose novorođenčeta.
Pored toga, tip kože djeteta također može uticati na to da li će se na njegovoj glavi pojaviti više ili manje kose. Djeca s masnijom kožom ili s višim nivoima sebuma mogu imati gušću kosu pri rođenju, dok djeca s suhom kožom ili nižim nivoima sebuma mogu imati rjeđu kosu.
Prirodni proces nakon rođenja
Još jedan ključan faktor koji objašnjava razlike u kosi novorođenčadi jeste razvojni proces kose koji se dešava nakon rođenja. Iako neka djeca dolaze na svijet s puno kose, ona nije uvijek trajna. Kosa koju beba ima pri rođenju često je tzv. lanugo, vrlo tanka i mekana kosa koja se prirodno gubi u prvim mjesecima života. Ovo je sasvim normalan proces i nije razlog za zabrinutost.
Nakon što lanugo opadne, rast kose nastavlja se tokom prvih godina života. U nekim slučajevima, kosa može rasti vrlo brzo i postati gusta i tamna, dok u drugim slučajevima kosa raste sporije ili ostaje rjeđa. Kod mnogih beba kosa koju dobiju u prvih nekoliko mjeseci života neće biti ista kao ona koju će imati kasnije – boja, tekstura i gustina kose mogu se promijeniti do djetetove treće ili četvrte godine.
Zdravlje bebe i okolni faktori
Zdravlje novorođenčeta također može imati uticaja na rast kose. Prematuritet, niska porođajna težina ili druge zdravstvene komplikacije mogu privremeno uticati na rast kose. Srećom, većina ovih faktora nije trajna, i djeca koja imaju problema s rastom kose zbog ovih razloga obično će u narednim mjesecima ili godinama nadoknaditi taj gubitak.
Također, faktori poput stresa ili bolničkih tretmana mogu privremeno usporiti rast kose. Ako beba prođe kroz stresne situacije, kao što su ozbiljnije bolesti ili operacije, može doći do opadanja kose ili sporijeg rasta.
Zaključak: Kosa novorođenčeta – jedinstvena i posebna
Iako je tačno da se neka novorođenčad rađaju s bujnom kosom, dok su druga gotovo potpuno ćelava, nije moguće predvidjeti kako će izgledati kosa vašeg djeteta. Genetika, hormoni, ishrana majke, pa čak i zdravstveni faktori igraju ulogu u tome. No, najvažnija stvar koju treba imati na umu je da svaka beba raste i razvija se na svoj jedinstven način, a kose – kako bujne tako i rijetke – s vremenom će se promijeniti i prilagoditi djetetovom rastu i zdravlju.
Nema razloga za zabrinutost ako vaše novorođenče nema kosu ili je ima vrlo malo. Kosa će rasti s vremenom, a vi ćete moći uživati u njenoj ljepoti kad nastupe pravo vrijeme.