Novosti

„Srčani udar dok ste sami? Ovi koraci vam mogu spasiti život“

Infarkt, poznat i kao srčani udar, jedna je od najčešćih i najopasnijih zdravstvenih situacija koje mogu zadesiti osobu bez ikakvog prethodnog upozorenja. Najstrašnije od svega je to što se često događa kada je osoba sama – u kući, autu, na ulici. U tom trenutku, svaka sekunda je dragocjena. Ako ne postoji niko da pomogne, sve zavisi od vas samih.

Zato je važno da znate kako prepoznati simptome srčanog udara i što učiniti u tih kritičnih desetak sekundi koje vam mogu spasiti život. Mnogi ljudi misle da se infarkt događa naglo, s jakim bolom i padanjem na pod – ali istina je da simptomi mogu biti mnogo podmukliji i da osoba može ostati svjesna i do nekoliko minuta nakon što infarkt počne.

Kako prepoznati da doživljavate infarkt?

Simptomi mogu varirati, ali najčešći su:

  • Iznenadan jak bol ili pritisak u grudima, koji može trajati više od nekoliko minuta ili se povremeno pojavljivati i nestajati

  • Bol koji se širi u lijevu ruku, vrat, vilicu ili leđa

  • Kratak dah, čak i pri mirovanju

  • Znojenje, vrtoglavica, mučnina

  • Osjećaj tjeskobe, panike ili predosjećaj smrti

  • Umor i slabost, posebno kod žena, može biti jedini simptom

Šta učiniti ako osjetite da vas pogađa infarkt i sami ste?

Dr. Med. Nenad Petrović, kardiolog iz Beograda, ističe da postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti sami da povećate šansu da preživite dok ne stigne pomoć. Iako nijedna od ovih mjera ne liječi infarkt, mogu kupiti dragocjeno vrijeme srcu da zadrži ritam dok ne dođe stručna pomoć.

1. Odmah pozovite hitnu pomoć – 94, 124 ili 112

Čak i ako niste sigurni da je infarkt, bolje je reagovati na vrijeme. Ne čekajte da bol prođe. Objasnite dispečeru da sumnjate na infarkt i recite tačnu adresu i podatke.

2. Ne paničite – sjednite ili lezite

Ako stojite, možete pasti i povrijediti se. Najbolje je da sjednete s leđima uz naslon i pokušate se smiriti. Disanje neka bude duboko i sporo.

3. Kašljite – snažno i ritmično

Ovo je najkontroverzniji, ali poznat „kućni trik“ koji se prenosi među medicinskim radnicima i pacijentima. Kašalj može pomoći da se održi cirkulacija i normalan rad srca tokom srčanog aritmijskog napada. Svakih 2 sekunde duboko udahnite i snažno zakašljite, kao da pokušavate izbaciti nešto iz pluća.

Ovaj metod se naziva “kašaljna reanimacija” i u nekim situacijama može pomoći da srčani mišić dobije dovoljno kiseonika dok ne dođe pomoć.

4. Ako imate aspirin – uzmite ga odmah

Aspirin djeluje kao antikoagulans (razrjeđuje krv) i može spriječiti dalje formiranje ugrušaka. Tabletu sažvaćite, ne gutajte cijelu, jer će tako brže djelovati.

Napomena: Ne uzimajte aspirin ako ste alergični na njega ili ako imate probleme sa želucem koji bi mogli pogoršati situaciju.

5. Ne zatvarajte oči, ne ležite potpuno ravno

Ako izgubite svijest, niko vam ne može pomoći dok ne stigne hitna pomoć. Trudite se da ostanete budni, razgovarajte sami sa sobom, fokusirajte se na disanje. Nemojte ležati ravno na leđima – stavite jastuk ispod glave i ramena.


Šta dalje?

Ako ste preživjeli infarkt zahvaljujući brzoj reakciji, obavezno slijedite savjete kardiologa. Promijenite stil života: prestanite pušiti, jedite zdravije, smanjite stres i redovno kontrolirajte krvni pritisak i holesterol. Prevencija je ključ, ali znanje kako se ponašati tokom napada može napraviti razliku između života i smrti.

Mnogima se čini nevjerovatno da tih 10 sekundi može odlučiti ishod, ali upravo zato je važno da svi – i mladi i stari – znaju kako prepoznati i reagovati na srčani udar.


Zaključak:

U trenucima kada se srce bori, a pomoć je daleko, vi ste sebi jedini saveznik. Naučite ove korake, podijelite ih sa bližnjima, i možda jednog dana, to znanje nekome (ili vama) spasi život.