Kada primijetimo krv u stolici, prva pomisao većine ljudi su hemoroidi. I zaista, hemoroidi su najčešći uzrok ove pojave. Međutim, prisustvo krvi u stolici, čak i u manjim količinama, ne bi trebalo olako shvatiti, jer može ukazivati i na mnogo ozbiljnija zdravstvena stanja.
U nastavku ćemo objasniti koji su sve mogući uzroci, kako prepoznati razliku između bezazlenog i alarmantnog simptoma, te kada je neophodno obratiti se ljekaru.
Boja krvi – prvi trag
Boja krvi u stolici može nam pomoći da lociramo izvor krvarenja. Svijetlocrvena krv obično potiče iz donjeg dijela probavnog trakta – rektuma ili anusa. To je najčešće slučaj kod hemoroida ili analnih fisura. Tamnocrvena krv, ili ona koja izgleda kao katranasta stolica (poznata kao melena), može biti znak da krvarenje dolazi iz viših dijelova probavnog sistema, kao što su želudac, dvanaestopalačno crijevo ili tanko crijevo.
Hemoroidi – najčešći, ali ne i jedini uzrok
Hemoroidi su proširene vene u rektumu ili anusu, koje mogu krvariti prilikom naprezanja na stolici. Obično se javi svijetlocrvena krv na toalet papiru ili na površini stolice. Iako su bolni i neugodni, hemoroidi nisu opasni i najčešće se liječe lokalnim kremama i promjenom životnog stila – unosom više vlakana i vode.
Analne fisure
Slično hemoroidima, analne fisure su male pukotine u sluznici anusa, koje mogu krvariti i uzrokovati jaku bol prilikom pražnjenja crijeva. Uzrokovane su uglavnom tvrdom stolicom, zatvorom ili porođajem. Iako su neugodne, u većini slučajeva zacijele same ili uz pomoć lokalne terapije.
Polipi i rak debelog crijeva
Ono što posebno zabrinjava ljekare jeste mogućnost da krv u stolici potječe od polipa ili raka debelog crijeva. Polipi su izrasline u crijevima koje mogu s vremenom postati zloćudne. Oni često ne daju nikakve simptome, ali mogu krvariti. Rak debelog crijeva u ranoj fazi često prolazi nezapaženo, a krv u stolici može biti jedan od prvih znakova. Zato je važno redovno raditi preventivne preglede, posebno nakon pedesete godine života, ili ranije ako postoji porodična istorija bolesti.
Upalne bolesti crijeva
Krv u stolici može biti simptom ozbiljnih upalnih bolesti kao što su Crohnova bolest i ulcerozni kolitis. Ove bolesti karakterizira hronična upala probavnog trakta i često dolaze s drugim simptomima kao što su bol u stomaku, dijareja, gubitak težine i umor. Liječenje zahtijeva stručni nadzor i obično uključuje medikamente koji kontrolišu upalu.
Infekcije i paraziti
Određene bakterijske infekcije (poput salmoneloze, šigeloze ili kampilobaktera), kao i paraziti, mogu uzrokovati krvavu dijareju. U tim slučajevima često su prisutni i grčevi, temperatura i povraćanje. Liječenje se sprovodi antibioticima ili antiparazitima, uz hidrataciju i posebnu ishranu.
Kada potražiti pomoć ljekara?
Ne odgađajte odlazak ljekaru ako primijetite:
Krv u stolici više puta ili u većim količinama
Promjenu u izgledu stolice (tamnija, katranasta)
Bol u stomaku, gubitak apetita, mršavljenje
Umor i slabost bez očiglednog razloga
Ranom dijagnozom moguće je spriječiti razvoj ozbiljnih bolesti i povećati šanse za potpuno izlječenje.
Zaključak
Krv u stolici ne znači uvijek nešto ozbiljno, ali ne smije se ignorisati. Samo stručno medicinsko mišljenje i pravovremeni pregledi mogu dati tačnu dijagnozu. Vodite računa o svom tijelu, slušajte njegove signale i ne odgađajte ono što vam može spasiti zdravlje – pa i život.