Ukoliko imate tuš kabinu sa staklenim vratima, sigurno ste se barem jednom susreli sa upornim naslagama kamenca, sapuna i mrljama od tvrde vode koje jednostavno ne žele da nestanu. Iako staklo djeluje kao površina koja se lako čisti, u stvarnosti ono vrlo brzo postane matirano, mutno i grubo na dodir – posebno ako se ne održava redovno. Srećom, postoji rješenje koje ne zahtijeva agresivne hemikalije niti skupe proizvode.
U ovom tekstu ćemo vam pokazati kako da temeljno očistite staklo tuš kabine za samo jedan sat, koristeći stvari koje već imate u svom domaćinstvu. Ovo je metoda koju preporučuju mnogi, jer je jednostavna, prirodna i – što je najvažnije – zaista funkcioniše.
Zašto nastaje tvrdokorna prljavština na staklu?
Staklo u kupatilu najčešće se zaprlja zbog kombinacije kamenca iz vode, ostataka sapuna, šampona i gela za tuširanje, ali i zbog pare i vlage koja se svakodnevno zadržava u zatvorenom prostoru. Kada se ta prljavština osuši, formira slojeve koji više nisu lako uklonjivi običnim sredstvima za čišćenje.
S vremenom, ako se ne čisti redovno, staklo izgubi prozirnost, a nekad čak djeluje kao da je trajno oštećeno. Međutim, uz pravi pristup i malo truda, može ponovo zasjati kao novo.
Šta vam je potrebno?
Sve što vam treba vjerovatno već imate kod kuće:
-
Alkoholno sirće (ili limunov sok)
-
Soda bikarbona
-
Topla voda
-
Plastična boca sa raspršivačem (sprej)
-
Mekana krpa od mikrofibre ili stara pamučna majica
-
Sunđer ili meka četka
-
Rukavice (po želji)
Postupak čišćenja korak po korak:
1. Priprema rastvora
U praznu bocu sa raspršivačem sipajte jednak dio alkoholnog sirćeta i tople vode. Ako nemate sirće, možete koristiti limunov sok – on takođe odlično razgrađuje kamenac.
2. Nanošenje rastvora
Poprskajte staklo obilno s pripremljenim rastvorom. Obratite pažnju da zahvatite i ivice i donji dio gdje se najčešće skuplja kamenac. Ostavite da djeluje 20 do 30 minuta. Tokom tog vremena sirće omekšava naslage i razlaže mineralne tragove.
3. Dodavanje sode bikarbone
Na sunđer pospite sodu bikarbonu i njome trljajte površine koje su prethodno poprskane sirćetom. Soda reaguje sa sirćetom i stvara pjenu koja dodatno pomaže u razgradnji tvrdokornih naslaga.
4. Isperite toplom vodom
Nakon što ste dobro istrljali, isperite staklo toplom vodom. Ako imate tuš s nastavkom, to je idealno. U suprotnom, možete koristiti plastičnu bocu ili posudu.
5. Poliranje
Kad se voda ocijedi, uzmite mekanu mikrofiber krpu i ispolirajte staklo dok ne postane suvo i sjajno. Ne preskačite ovaj korak – upravo on daje onaj završni efekat „kao novo“.
Dodatni savjeti:
-
Ako vam je voda u kućanstvu izrazito tvrda (bogata mineralima), preporučuje se da staklo nakon svakog tuširanja prebrišete suvom krpom ili gumenom brisačem. To će spriječiti stvaranje novih naslaga.
-
Jednom sedmično ponovite postupak s blagim rastvorom sirćeta kako bi se zadržala čistoća i sjaj.
-
Možete dodati i par kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca u rastvor za prijatan miris i dodatna antibakterijska svojstva.
Zaključak
Iako se može činiti da je staklo za tuširanje nemoguće očistiti kada se jednom zaprlja, prava kombinacija prirodnih sredstava čini čuda. Ova metoda je jeftina, jednostavna i ne zahtijeva agresivne hemikalije koje mogu oštetiti staklo ili vašu kožu. Za samo sat vremena možete svojoj tuš kabini vratiti sjaj i prozirnost.
Ako niste vjerovali da sirće i soda mogu biti dovoljno snažni – sada je pravo vrijeme da se uvjerite. Isprobajte, i javite utiske!