Bosiljak je biljka koja se od davnina koristi u kuhinjama širom svijeta, poznata po svom karakterističnom mirisu i okusu. Ipak, ono što mnogi ne znaju jeste da postoji posebna vrsta bosiljka koja nosi naziv kraljevski bosiljak (lat. Ocimum sanctum ili Tulsi), a njegovo djelovanje daleko prevazilazi kulinarske granice. Ova sveta biljka, kako je još zovu u Indiji i tradicionalnoj ajurvedskoj medicini, koristi se u liječenju širokog spektra tegoba – od običnog kašlja do ozbiljnijih problema kao što su bubrežne bolesti, glavobolje i čak depresivna stanja.
U vremenu kada se sve više okrećemo prirodi i ljekovitim biljkama, kraljevski bosiljak ponovo staje na tron biljaka koje čiste tijelo i um. Njegova ljekovitost potvrđena je i naučno, a ono što je posebno zanimljivo jeste što se može uzgajati i u saksiji na prozoru – što znači da svako može imati ovaj mali, prirodni lijek uvijek pri ruci.
Šta čini kraljevski bosiljak posebnim?
Za razliku od klasičnog bosiljka kojeg koristimo u jelima, kraljevski bosiljak ima izraženija ljekovita svojstva. Njegovi listovi bogati su etarskim uljima, antioksidansima, flavonoidima i taninima, koji zajedno djeluju protivupalno, antibakterijski, antivirusno i adaptogeno – što znači da pomažu organizmu da se nosi sa stresom.
U ajurvedi, kraljevski bosiljak je toliko cijenjen da se smatra svetom biljkom. U mnogim indijskim domaćinstvima drži se na ulazu u kuću, jer se vjeruje da štiti od bolesti i negativne energije.
Zdravstvene koristi kraljevskog bosiljka
1. Protiv kašlja i problema s disajnim putevima
Listovi bosiljka se često koriste za pravljenje čaja koji umiruje grlo, olakšava iskašljavanje i djeluje blago antibakterijski. Preporučuje se kod prehlade, bronhitisa, pa čak i astme.
2. Bubrežne bolesti
Istraživanja su pokazala da bosiljak pomaže izbacivanju toksina iz organizma i poboljšava funkciju bubrega. Redovno konzumiranje čaja od kraljevskog bosiljka može spriječiti nastanak kamenaca, a u kombinaciji s medom koristi se i za njihovo otapanje.
3. Glavobolja i migrene
Zahvaljujući svojim umirujućim svojstvima, bosiljak djeluje kao prirodni analgetik. Inhalacija pare od kuhanih listova bosiljka može pomoći kod jakih glavobolja, naročito onih izazvanih napetošću i stresom.
4. Depresivna raspoloženja i anksioznost
Adaptogeno djelovanje ove biljke pomaže tijelu da se nosi sa psihološkim stresom. Redovno konzumiranje čaja od kraljevskog bosiljka poboljšava raspoloženje, smanjuje tjeskobu i pomaže u borbi protiv blage depresije.
5. Jačanje imuniteta
Zahvaljujući antioksidansima, bosiljak djeluje kao prirodni štit protiv virusa i bakterija. Takođe pomaže u borbi protiv hroničnog umora i opšte iscrpljenosti organizma.
Kako se koristi kraljevski bosiljak?
Najčešće se koristi u obliku čaja, tinkture, svježih listova ili kao dodatak smutijima i prirodnim sokovima. Evo jednostavnog recepta za čaj:
Recept za čaj od kraljevskog bosiljka
-
10-ak svježih listova bosiljka (ili 1 kašičica suhog)
-
2,5 dl vode
-
Po želji med i limun
Vodu prokuhati, dodati bosiljak i ostaviti da stoji 5–7 minuta. Procijediti i piti polako, najbolje ujutro ili pred spavanje.
Za bubrege i detoksikaciju organizma, preporučuje se da se čaj pije ujutro na prazan stomak.
Uzgajanje kod kuće – prirodna apoteka na dohvat ruke
Kraljevski bosiljak lako se uzgaja u kućnim uslovima. Voli sunčane prozore, redovno zalijevanje i lagano orezivanje. Njegov intenzivan miris tjera insekte, a njegov izgled ukrašava svaku prostoriju. Najljepše od svega – uvijek imate svježe listove pri ruci, kad god zatrebaju.
Zaključak
U vremenu kada zdravlje postaje prioritet, kraljevski bosiljak donosi spoj drevne mudrosti i moderne nauke. Njegova upotreba ne traži mnogo – tek nekoliko listova i malo vremena – ali ono što pruža za tijelo i duh je neprocjenjivo. Nekada dostupan svima, danas sve više cijenjen – kraljevski bosiljak s razlogom nosi svoje ime. Dajte mu mjesto u svom domu i osjetite razliku.