Zdrava, bujna i sjajna kosa nije samo stvar genetike. Iako mnogi faktori utiču na njen kvalitet – od hormona, ishrane, stresa pa do godišnjih doba – jedno je sigurno: zdravlje tjemena, odnosno kože glave, direktno utiče na to kakva će ti kosa biti. Možeš imati najskuplje šampone i maske, ali ako tvoje teme nije u balansu, kosa će trpjeti – biće slaba, lomljiva, sklona opadanju, svrabu i peruti.
U nastavku ti donosimo najbolje savjete i tretmane koje preporučuju dermatolozi i frizeri, a koji dokazano poboljšavaju stanje kože glave i omogućavaju tvojoj kosi da raste kao iz vode.
1. Temeljno, ali nježno čišćenje – prvi korak do zdravog tjemena
Čisto teme je osnova zdrave kose. Ali, prečesto pranje, kao i korištenje agresivnih šampona, može narušiti prirodni balans kože glave. Dermatolozi savjetuju pranje kose 2 do 3 puta sedmično, osim ako nije masna ili izložena znojenju.
Biraj šampone bez sulfata, parabena i silikona, a po mogućstvu s biljnim sastojcima poput čajevca (antibakterijski), mente (hladi i umiruje), kamilice (protiv upala) ili lavande (za opuštanje i bolju cirkulaciju).
Savjet: prije pranja kose, napravi laganu masažu tjemena prstima – to će potaknuti mikrocirkulaciju i bolje pripremiti kožu za čišćenje.
2. Piling kože glave – tajno oružje za rast kose
Piling nije rezervisan samo za lice i tijelo – koža glave također nakuplja mrtve ćelije, ostatke proizvoda i sebum. Ako se ne čisti redovno, pore se začepljuju, a korijen dlake „ne diše“. Zato se preporučuje piling jednom u 10-14 dana.
Možeš kupiti gotove pilinge za teme, ili napraviti svoj:
Domaći recept: kašika smeđeg šećera + kašika maslinovog ili kokosovog ulja + nekoliko kapi etarskog ulja čajevca. Lagano utrljaj u teme, ostavi 5 minuta i isperi mlakom vodom.
3. Uljni tretmani – dubinska njega i stimulacija rasta
Ulje za kosu nije samo stvar tradicije – to je naučno dokazan način da se njeguje i stimuliše teme. Određena prirodna ulja imaju protuupalna, antibakterijska i hranljiva svojstva koja umiruju kožu glave, smanjuju perut, svrab i suvoću, a istovremeno podstiču rast kose.
Najefikasnija ulja:
-
Ricinusovo ulje – poznato kao „čudotvorno“ za rast.
-
Kokosovo ulje – hidratizira i ima antibakterijsko dejstvo.
-
Ulje čajevca – uklanja perut i smiruje svrab.
-
Arganovo ulje – bogato vitaminom E, njeguje suvu i osjetljivu kožu.
Kako koristiti: Zagrij malo ulja (ne prevruće!), umasiraj ga u teme laganim pokretima, umotaj glavu u topli peškir i ostavi 30–60 minuta. Nakon toga operi kosu blagim šamponom.
4. Ne zaboravi na hidrataciju – iznutra i spolja
Jedan od glavnih uzroka suvoće tjemena je nedostatak hidratacije. To se ne rješava samo uljima i maskama – važno je piti dovoljno vode tokom dana. Takođe, koristi sprejeve i tonike na bazi aloje vere, ružine vodice ili zobi, koji umiruju i vlaže kožu bez otežavanja kose.
5. Izbjegavaj stres, toplotu i hemikalije
Visoke temperature, često feniranje, peglanje i farbanje kosu mogu trajno oštetiti folikule. Izbjegavaj agresivne hemikalije, koristi toplotnu zaštitu i ponekad pusti kosu da se osuši prirodno. Takođe, stres direktno utiče na stanje kože i kose – pokušaj ga ublažiti redovnim snom, fizičkom aktivnošću i opuštanjem.
6. Ishrana bogata vitaminima – zdravlje počinje iznutra
Za zdravu kožu glave i rast kose, neophodno je unositi vitamine i minerale, posebno:
-
Biotin (B7) – jača dlaku i sprečava lomljenje.
-
Cink i željezo – protiv opadanja.
-
Omega-3 masne kiseline – za elastičnost i sjaj.
-
Vitamin D i E – za zdravu kožu i folikule.
Uvrsti u ishranu: orahe, jaja, losos, spanać, sjemenke, avokado i crveno meso.
Zaključak
Zdravlje kose počinje sa zdravim tjemenom. Redovno čišćenje, prirodni tretmani, masaža, piling i hidratacija su osnovni koraci ka tome da tvoja kosa bude snažna, bujna i sjajna. Ako primijeniš ove savjete i budeš dosljedan, uskoro ćeš primijetiti – kosa će rasti kao iz vode, a tvoje teme će biti zdravo, bez peruti, svraba i suvoće.