Bol u leđima je jedan od najčešćih zdravstvenih problema današnjice. Bez obzira na godine, pol, zanimanje ili stil života, gotovo svaka osoba će u nekom trenutku života osjetiti neugodan bol u leđima – bilo da je riječ o kratkotrajnoj neprijatnosti ili o hroničnom stanju koje ograničava pokret i umanjuje kvalitet života. Dok mnogi posežu za analgeticima i kremama koje samo trenutno olakšavaju bol, malo ljudi zna da jedan vitamin može igrati ključnu ulogu u borbi protiv uzroka bola – upale, ukočenosti i slabosti mišića.
Da, riječ je o vitaminu D – često zanemarenom, a izuzetno važnom za zdravlje leđa i kičme.
Vitamin D – tiha podrška vašoj kičmi
Vitamin D nije običan vitamin. On je zapravo hormon koji se proizvodi u koži kada je izložena suncu, a zatim ima mnoge funkcije u tijelu. Najpoznatiji je po svojoj ulozi u apsorpciji kalcijuma i očuvanju zdravlja kostiju, ali ono što mnogi ne znaju jeste da je ključan i za zdravlje mišića, nervnog sistema i imuniteta, što ga direktno povezuje sa stanjem naših leđa.
Nedostatak vitamina D može dovesti do:
-
Slabosti mišića, posebno u predjelu leđa i kukova
-
Hroničnog bola u donjem dijelu leđa
-
Ukočenosti i smanjene pokretljivosti
-
Upalnih procesa u zglobovima i mišićima
-
Osteoporoze i povećanog rizika od povreda i deformiteta kičme
Upravo zato mnogi ljekari širom svijeta počinju da preporučuju redovno testiranje nivoa vitamina D, posebno kod osoba koje se žale na bol u leđima, krutost pri kretanju, ili česte upale mišića.
Kako djeluje vitamin D na leđa?
Vitamin D učestvuje u regulaciji kalcijuma i fosfora u tijelu, što je od vitalne važnosti za očuvanje jakih i zdravih kostiju – uključujući i pršljenove kičme. Osim toga, vitamin D utiče na kontrakcije mišića i funkciju nervnog sistema, čime pomaže da mišići leđa ostanu snažni i sposobni da podrže kičmu.
Nedavna istraživanja pokazuju da osobe koje pate od hroničnog bola u donjem dijelu leđa često imaju nizak nivo vitamina D u krvi. Kada se ovaj vitamin nadoknadi, dolazi do značajnog smanjenja bola i poboljšanja pokretljivosti.
Kako obezbijediti dovoljno vitamina D?
Najprirodniji način da tijelo proizvodi vitamin D jeste izlaganje suncu. Samo 15–30 minuta dnevno izlaganja suncu (ruke i lice bez kreme sa zaštitnim faktorom) može pomoći da se proizvede dovoljan nivo ovog važnog vitamina.
Međutim, tokom zimskih mjeseci, u područjima s manje sunčanih dana ili kod osoba koje provode mnogo vremena u zatvorenom prostoru, preporučuje se unos putem ishrane i suplemenata.
Namirnice bogate vitaminom D:
-
Masna riba (losos, skuša, sardine, tuna)
-
Žumance
-
Džigerica
-
Mlijeko i mliječni proizvodi obogaćeni vitaminom D
-
Pečurke izložene UV svjetlu
-
Dodaci prehrani (vitamin D3 se bolje apsorbuje od D2)
Važno je da suplementaciju vitamina D uvijek sprovodite uz savjetovanje s ljekarom, jer prekomjeran unos može imati neželjene posljedice.
Savjeti za leđa bez bola
Pored dovoljnog unosa vitamina D, evo još nekoliko korisnih navika koje pomažu kod bola u leđima:
-
Redovno vježbanje, posebno istezanje i jačanje mišića leđa i trbuha
-
Pravilan položaj pri sjedenju i stajanju
-
Kvalitetan dušek i jastuk
-
Izbjegavanje dizanja teških tereta na nepravilne načine
-
Redovan san i boravak na svježem vazduhu
Zaključak
Ako se već neko vrijeme borite sa bolom u leđima, a ne znate pravi uzrok, možda je vrijeme da provjerite nivo vitamina D. On je jednostavan, pristupačan i prirodan saveznik u borbi protiv ukočenosti, upale i neprijatnosti koje vas sputavaju da živite punim plućima.
Nekad rješenje ne leži u tabletama protiv bolova, već u nedostatku jednog jedinog vitamina – koji vašem tijelu fali da bi funkcionisalo bez bola.