U našem narodu, koji vjekovima njeguje bogato kulturno naslijeđe i duboko ukorijenjena vjerovanja, postoji mnoštvo običaja koji se prenose s koljena na koljeno. Neka od tih vjerovanja vezana su za poklone i darivanje – posebno tokom praznika. Iako danas mnogi sve češće biraju praktične ili moderne poklone, stariji još uvijek upozoravaju: neki se predmeti jednostavno ne smiju poklanjati, jer se vjeruje da donose nesreću, bijedu, svađe ili čak prekid odnosa.
Bilo da vjerujete u narodna predanja ili ne, zanimljivo je osvrnuti se na ova pravila darivanja, jer se iza njih često kriju mudrosti i simbolika koja ima smisla i u savremenom dobu.
1. Noževi, makaze i bilo šta što siječe
Jedno od najraširenijih narodnih vjerovanja kaže da nikada ne treba poklanjati oštre predmete poput noževa, makaza, britvi ili sječiva bilo koje vrste. Vjeruje se da oštri predmeti simbolično “presijecaju” vezu između darodavca i primaoca, bilo da se radi o prijateljstvu, ljubavi ili rodbinskim odnosima.
Zato, čak i ako nekome poklanjate luksuzni set noževa za kuhinju, običaj nalaže da vam taj neko da barem simboličan novčić – da bi “kupio” poklon, i time se izbjegla nesreća.
2. Satovi i budilnici
U mnogim dijelovima Balkana, poklanjanje sata nosi simboliku odbrojavanja vremena do kraja prijateljstva, veze, pa čak i života. Posebno se tokom praznika, koji simbolizuju novi početak i trajnost, izbjegava darivanje časovnika, jer se vjeruje da on nosi poruku “vrijeme nam ističe”.
Zato, ako za Božić ili Novu godinu imate ideju da nekome poklonite sat, razmislite dvaput. Ili, kao i kod noževa, neka osoba “plati” simbolično kako bi se neutralisao loš predznak.
3. Maramice i peškiri
Iako maramice mogu djelovati kao bezazlen i praktičan poklon, prema narodnom vjerovanju one simbolizuju suze, tugu i rastanak. Pokloniti nekome maramicu znači, prema predanju, da ćete mu “pokloniti” i tugu. Isto se vjeruje i za peškire – oni mogu “oprati” odnose između ljudi i udaljiti ih jedne od drugih.
Zato se ovakvi pokloni često izbjegavaju, posebno ako se poklanjaju ljudima s kojima ste bliski i želite zadržati dobar odnos.
4. Novčanik bez novca
Pokloniti nekome novčanik bez ijednog dinara, eura ili bilo kojeg apoena unutra – po narodnom vjerovanju – donosi siromaštvo i prazninu u životu. Smatra se da se tako “prenosi” praznina, te da osoba kojoj je poklonjen novčanik bez novca neće imati finansijsku sreću.
Zato se uvijek preporučuje da se u poklonjeni novčanik stavi barem jedna kovanica, kao simbol bogatstva i prosperiteta.
5. Ogledala
Ogledala su od davnina smatrana predmetima koji imaju dublje značenje i povezanost sa svijetom duhova i “druge strane”. Poklanjanje ogledala, pogotovo starijih i ukrašenih, u nekim krajevima se smatra pozivnicom lošoj energiji ili narušavanju duhovnog mira.
Tokom praznika, koji su simbol svjetla i blagostanja, ovakav poklon se tumači kao prijetnja unutrašnjem skladu doma.
Zašto se ovi običaji poštuju?
Iako danas živimo u modernom vremenu, u kojem se tehnologija razvija vrtoglavom brzinom, mnogi se i dalje vraćaju ovakvim narodnim predanjima. Ne zato što slijepo vjeruju u sve, već zato što u ovim običajima ima simbolike, mudrosti i poštovanja.
Darivanje nije samo čin razmjene stvari – to je prenos energije, pažnje i namjere. Poklon treba nositi poruku radosti, ljubavi, podrške i sreće. I upravo zbog toga se ovi “zabranjeni pokloni” izbjegavaju – da se ne bi prenijela suprotna simbolika.
Zaključak
Narodna vjerovanja možda nisu uvijek naučno dokazana, ali često u sebi nose duboko ukorijenjene poruke koje se prenose generacijama. Ako želite da vaše darivanje tokom praznika bude znak dobrih namjera, radosti i obilja – izbjegnite ove predmete. Možda vam zvuči kao praznovjerje, ali ako i postoji i najmanja šansa da se naruši energija odnosa – zar ne bi bilo bolje darivati s oprezom?
Jer kako stari kažu – bolje spriječiti, nego liječiti.