Mladeži, poznati i kao nevusi, su sitne promjene na koži koje se mogu pojaviti bilo gdje na tijelu. Iako su uglavnom bezopasni, mnogi od nas su zabrinuti zbog njih, pogotovo ako primijetimo da s vremenom mijenjaju oblik, boju ili veličinu. Često se postavlja pitanje što znači kada mladež raste, ili još češće, kada iz njega počnu rasti dlačice. Da li je to razlog za zabrinutost ili je potpuno normalno? U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na to pitanje i objasniti sve što trebate znati o mladežima i njihovoj povezanosti s rastom dlačica.
Zašto neki mladeži imaju dlačice?
Mladeži koji imaju dlačice, najčešće su benigni (neopasni) i predstavljaju potpuno prirodan fenomen. Dlačice koje rastu iz mladeža obično ukazuju na to da mladež nije maligan, tj. nije povezan s rakom kože. Naime, naše tijelo sadrži folikule kose u gotovo svim dijelovima kože, pa tako i na mladežima. Ako se mladež nalazi u području gdje su prisutni folikuli kose, sasvim je normalno da dlačice počnu rasti. Ovaj proces obično nije razlog za zabrinutost.
Dakle, rast dlačica iz mladeža može biti potpuno benigno stanje, a sama pojava dlačica nije povezana s bilo kakvim ozbiljnim zdravstvenim problemima. Međutim, važno je pratiti promjene na koži i obratiti pažnju na sve druge znakove koji bi mogli ukazivati na potencijalne probleme.
Što znači kad mladež mijenja oblik, boju ili veličinu?
Ukoliko primijetite da mladež počinje mijenjati oblik, boju ili veličinu, to može biti znak da se nešto događa s njim. Moguće je da je riječ o benignoj promjeni, ali isto tako može ukazivati na ozbiljniji problem, poput melanoma – najopasnijeg oblika raka kože. Ako primijetite da mladež počinje svrbeti, krvari, pecka ili se pojavljuju izrasline koje su različite od ostatka kože, obavezno se obratite dermatologu.
Za sve mladeže koji se ne mijenjaju, rast dlačica iz njih nije razlog za zabrinutost. Ovi dlačici su često tanji i svjetliji od kose koja raste na ostatku kože, ali i dalje predstavljaju sasvim normalan fiziološki proces.
Kako pratiti promjene na mladežima?
Jedan od najvažnijih savjeta kada je riječ o mladežima je da ih redovito pratimo. Poznata metoda za praćenje mladeža i njihovih promjena je ABCDE pravilo, koje se koristi za prepoznavanje znakova koji bi mogli ukazivati na malignitet:
-
A (Asimetrija): Ako je mladež asimetričan, tj. ako su njegove polovice neravnomjerne, to može biti razlog za zabrinutost.
-
B (Granica): Mladeži s nepravilnim, “zupčastim” granicama trebaju biti provjereni.
-
C (Boja): Mladež koji ima više od jedne boje, ili koji mijenja boju, može biti znak nečega ozbiljnog.
-
D (Promjer): Mladež koji je veći od 6 mm, posebno ako je u obliku “mrlje”, treba biti pažljivije praćen.
-
E (Evolucija): Ako mladež mijenja svoj izgled, veličinu ili boju, obavezno ga pokazujte dermatologu.
Kada se posavjetovati s dermatologom?
Ako sumnjate da se vaš mladež mijenja ili ako primijetite bilo kakve neobične simptome, najbolje bi bilo da se posavjetujete s dermatologom. Liječnik će moći pregledati mladež i, ako je potrebno, poduzeti odgovarajuće korake, poput biopsije ili uklanjanja mladeža na daljnje ispitivanje.
Ponekad, čak i ako mladež nije pokazivao očite promjene, dermatolog može preporučiti njegovo uklanjanje iz preventivnih razloga. To se obično radi u lokalnoj anesteziji i vrlo je jednostavan postupak.
Preporuke za prevenciju i zaštitu kože
Jedan od glavnih faktora koji utječe na nastanak mladeža, ali i na njihovu eventualnu promjenu, jest izlaganje suncu. Prekomjerno izlaganje UV zračenju može povećati rizik od razvoja melanoma, stoga je važno poduzeti mjere zaštite:
-
Koristite kremu za sunčanje: Redovito nanosite kremu s visokim SPF-om, posebno ako planirate duže boraviti na suncu.
-
Nosite zaštitu: Kape, sunčane naočale i odjeća mogu vam pomoći da se zaštitite od sunčevih zraka.
-
Izbjegavajte sunčanje u najjačim satima: Pokušajte se kloniti sunca između 10 i 16 sati kada su UV zrake najjače.
Zaključak
Ako imate mladež iz kojeg raste dlačica, najvjerojatnije je riječ o sasvim benignom i normalnom fenomenu, koji nije razlog za zabrinutost. Međutim, važno je redovito pratiti sve mladeže na svom tijelu i obratiti pozornost na sve promjene koje se mogu dogoditi. Ako primijetite bilo što neobično, nemojte oklijevati i posjetite dermatologa. Korištenje zaštite od sunca i praćenje promjena na koži ključni su faktori za održavanje zdrave kože i prevenciju ozbiljnih bolesti.