Tema o tome zašto neke žene rađaju samo dječake, a druge samo djevojčice, izaziva mnoge polemike i teorije, kako među laikama, tako i među stručnjacima. Iako genetika ima ključnu ulogu u odredbi pola djeteta, brojni faktori mogu utjecati na to kako će se situacija razviti. U nastavku ćemo istražiti koje to sve sile, uključujući genetske, hormonske i životne navike, mogu oblikovati ovu misteroznu pojavu.
Prvo i osnovno, pol bebe određuje genetski materijal oba roditelja. Za to je odgovoran Y kromosom koji prenosi otac, jer žena uvijek donosi X kromosom. Ako sperma koja oplodi jajnu ćeliju nosi X kromosom, dijete će biti djevojčica (XX), dok će spermatozoid sa Y kromosomom donijeti dječaka (XY). Dakle, u osnovi, muškarac je taj koji određuje spol djeteta. Iako ovo zvuči jednostavno, u stvarnosti postoji mnogo varijacija koje mogu utjecati na to šta će se zapravo dogoditi.
Jedan od faktora koji može igrati ulogu u ovoj “pobjedi” jednog ili drugog spola je tajming ovulacije. Neke studije sugeriraju da sperma koja nosi Y kromosom (koja rezultira dječakom) pliva brže, ali ima kraći vijek trajanja u tijelu žene, dok sperma koja nosi X kromosom (koja rezultira djevojčicom) može biti sporija, ali dugotrajnija. Ako žena zatrudni neposredno oko ovulacije, veće su šanse za dečaka, jer Y sperma stiže do jajne ćelije brže. S druge strane, ako je odgođena ovulacija, može doći do oplodnje od strane X sperme, što bi rezultiralo djevojčicom.
Nadalje, naučna istraživanja sugeriraju da životni uvjeti žene također mogu imati utjecaj na spol djeteta. Na primjer, žene koje žive pod velikim stresom ili koje imaju specifične hormonske promjene, poput visoke razine hormona stresa – kortizola, mogu imati veću vjerojatnost da će zatrudniti s dječakom. Ove teorije temelje se na ideji da se Y kromosom lakše nosi s stresom, dok X kromosom, koji vodi do rođenja djevojčica, nije toliko izdržljiv pod takvim uvjetima.
Hrana i prehrambene navike također mogu imati utjecaj na spol bebe. Na primjer, u nekim istraživanjima se sugerira da žene koje unose veću količinu kalcija i magnezija imaju veću šansu da zatrudne s djevojčicom, dok povećani unos kalija i natrija može favorizirati rođenje dječaka. Iako ove studije nisu uvijek konačne, one sugeriraju da prehrambene navike i fiziološke promjene mogu igrati važnu ulogu u procesu oplodnje.
Još jedna teorija koja je postala popularna u posljednjim godinama odnosi se na pH nivo u vagini. Neke studije sugeriraju da kiseliji pH može favorizirati ženske spermatozoide, dok alkalniji pH može biti povoljan za spermu koja nosi Y kromosom. Iako ova teorija ima podršku među određenim znanstvenicima, ona također nije potpuno potvrđena i zahtijeva dalja istraživanja kako bi se mogla potvrditi njena točnost.
Važno je napomenuti da je većina ovih teorija spekulativna, a na koncu je šansa za dobivanje dječaka ili djevojčice u velikoj mjeri stvar slučajnosti. Uz sve ove teorije, pol bebe ostaje u velikoj mjeri nepredvidiv i prirodan proces, jer je najvažniji faktor genetika koja je izvan ljudske kontrole.
Na kraju, bitno je naglasiti da, iako postoji mnogo teorija i spekulacija o tome šta može utjecati na spol bebe, najvažniji faktor ostaje ljubav i pažnja koju roditelji daju svojoj djeci, bez obzira na njihov spol. U svim slučajevima, djeca, bez obzira na to jesu li dječaci ili djevojčice, zaslužuju ljubav i podršku da bi odrasla u sretne, zdrave i ispunjene osobe.