Nekada su livade bile prepune ljekovitog bilja koje su naši stari znali prepoznati, ubrati i pravilno iskoristiti. Među tim biljkama, jedna posebno izdvaja – danas skoro zaboravljena, ali nevjerovatno korisna za zdravlje: maslačak . Nekada ga je svako dijete znalo ubrati i puhati njegov “padobran”, dok su stariji od njegovog korijena, listova i cvjetova pravili čajeve, sirupe i salate.
Danas, ironično, kad imamo sve dostupno u apotekama i prodavnicama, maslačak je postao skup i rijetka namirnica , a njegovi zdravstveni benefiti tek sada dolaze u centar pažnje znanstvenika i nutricionista. Najviše se koristi za poboljšanje rada jetre i crijeva , ali lista koristi mnogo dužina. U nastavku donosimo sve što treba da znate o ovoj jednostavnoj, a moćnoj biljci.
Maslačak – obična biljka s neobičnom moći
Maslačak (lat. Taraxacum officinale ) raste gotovo svuda – na livadama, pored puteva, u dvorištima. Ipak, danas se rijetko koristi, osim među onima koji njeguju tradiciju narodne medicine. I to je šteta, jer je čitava biljka jestiva i ljekovita – od cvijeta, preko lista, do korijena.
Upravo zbog svog bogatog sastava – vitamina A, C, K, kalcija, kalija, željeza i antioksidanasa – maslačak je fantastičan za detoksikaciju organizma. Najvažnije, potiče izlučivanje žuči , čime izravno pospješuje rad jetre i pomaže njenom čišćenju.
Detoks jetre i crijeva na prirodan način
Jetra je organ koji svakodnevno filtrira toksine iz krvi. Kad je preopterećen – uslijed nezdrave ishrane, stresa, lijekova ili alkohola – dolazi do umora, problema s varenjem i pada imuniteta. Tu nastupa maslačak.
Čaj od korijena maslačka potiče regeneraciju jetrenih ćelija , dok svježi listovi pomažu u varenju hrane i čišćenju crijeva. Neki stručnjaci ga čak preporučuju kao prirodnu pomoć kod zatvora, nadutosti i sindroma iritabilnog crijeva.
Kako koristiti maslačak?
Postoji mnogo načina da iskoristite maslačak, a evo nekoliko najčešćih:
1. Čaj od korijena maslačka
Iskopajte korijen maslačka (idealno u proljeće ili jesen), operite ga, nasjeckajte i osušite. Kašičicu suhog korijena prelijte sa 2 dl vrele vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Piti po jednu školu dnevno, najbolje ujutro.
2. Svježa salata od listova
Mladi listovi, ubrane daleko od zagađenih puteva, odlični su za salatu. Možete ih pomiješati s kuhanim jajima, maslinovim uljem i limunovim sokom. Ovo je jednostavan način da unesete vitamine i vlakna.
3. Sirup od cvjetova maslačka
Cvjetovi se beru u proljeće, dok su još mladi i puni peludi. Potrebno je oko 200 cvjetova, 1 litar vode, 1 limun i 500 g šećera. Skuhati sve zajedno, procijediti i ukuhati do sirupaste teksture. Sirup je odličan za imunitet i pluća, ali i kao dodatak čaju ili palačinkama.
Zašto je danas maslačak skup?
Zbog urbanizacije, prskanja pesticidima i zagađenja, čist maslačak iz prirode postaje rijetkost . Organski uzgojen maslačak danas se prodaje na pijacama i u trgovinama zdrave hrane po poprilično visokim cijenama. Osim toga, potrebna je ručna berba, što dodatno utječe na vrijednost proizvoda.
Ipak, ako imate mogućnost da ga uberete sami u prirodi – to je pravo bogatstvo. Mnogi ljudi danas sade maslačak u baštama, jer osim što je zdravo, privlači pčele i obogaćuje tlo.
Zaboravljeno blago s livade
Naši preci nisu imali laboratorije ni dodatke prehrani, ali su znali kako iskoristiti ono što priroda nudi. Maslačak je bio i ostao simbol prirodnog zdravlja i skromne moći prirode . Danas, kada sve više cijenimo ono prirodno i autentično, možda je vrijeme da se ponovo okrenemo ovom skromnom cvijetu.
Naredni put kad ga ugledate kako raste pored puta – nemojte ga preskočiti. Možda baš u njemu leži lijek koji ste tražili, a da to niste znali.