Znojenje je prirodan proces kojim tijelo reguliše temperaturu, ali i izbacuje toksine. Međutim, kada se znojenje javlja učestalo, pretjerano ili na neuobičajenim mjestima, to može biti znak da nešto nije u redu s vašim zdravljem. Različiti dijelovi tijela gdje se pojavljuje pojačano znojenje mogu otkriti mnogo o vašem fizičkom stanju, hormonima, pa čak i stresu ili skrivenim bolestima.
1. Znojenje ispod pazuha – stres i hormoni
Pazusi su jedno od najaktivnijih mjesta kada je u pitanju znojenje. Pojačano znojenje u ovoj regiji često je povezano sa stresom, anksioznošću ili hormonskim promjenama. Ako primjećujete da se preznojavate čak i kada je hladno ili niste fizički aktivni, moguće je da vaši nadbubrežni žlijezde pojačano luče hormone stresa, poput kortizola. Takođe, kod žena u menopauzi, znojenje ispod pazuha može biti posljedica hormonske neravnoteže.
2. Znojenje dlanova – znak nervoze, ali i neuroloških problema
Znojni dlanovi mogu biti znak emotivnog uzbuđenja, straha ili nervoze, ali ukoliko se često i nekontrolisano znojite u dlanovima, to može ukazivati na stanje poznato kao primarna hiperhidroza. To stanje podrazumijeva prekomjerno znojenje bez očiglednog uzroka, i može značajno uticati na svakodnevni život. U nekim slučajevima, znojni dlanovi mogu biti povezani i sa neurološkim poremećajima, pa je savjet ljekara neophodan.
3. Znojenje stopala – gljivice, stres, ali i problem sa cirkulacijom
Stopala su još jedno mjesto gdje se znoj često javlja, a osim što može biti neprijatno, može biti i uzrok problema poput gljivičnih infekcija. Međutim, pojačano znojenje stopala takođe može ukazivati na lošu cirkulaciju, stres, pa čak i probleme sa bubrezima. Ukoliko znoj prati neugodan miris ili promjene na koži, neophodno je potražiti mišljenje dermatologa.
4. Noćno znojenje – upozorenje na ozbiljne bolesti
Ako se redovno budite noću preznojeni, iako prostorija nije pregrijana, to može biti upozorenje na ozbiljne zdravstvene probleme. Noćno znojenje može ukazivati na hormonske poremećaje, infekcije poput tuberkuloze, ali i na određene vrste karcinoma, posebno limfoma. Takođe, žene u perimenopauzi i menopauzi često se suočavaju s noćnim znojenjem zbog pada estrogena. Ako se ova pojava ponavlja duže od dvije sedmice bez jasnog uzroka, obavezno se javite ljekaru.
5. Znojenje glave i lica – problemi sa štitnjačom ili visok krvni pritisak
Ako se pretjerano znojite po licu i glavi, moguće je da imate problema sa štitnjačom, posebno ako je u pitanju hipertireoza – stanje u kojem štitnjača proizvodi previše hormona. Takođe, znojenje u ovoj regiji može biti povezano s povišenim krvnim pritiskom, gojaznošću, pa čak i dijabetesom.
Kada treba potražiti pomoć ljekara?
Iako je znojenje prirodno i neophodno za funkciju organizma, postoje situacije kada treba obratiti pažnju i ne odlagati odlazak ljekaru:
Ako se znojite čak i kada mirujete
Ako je znojenje iznenadno i neobjašnjivo
Ako vas znojenje budi noću bez jasnog razloga
Ako znojenje prati gubitak težine, groznica ili umor
Ako imate porodičnu istoriju problema sa štitnjačom, srcem ili dijabetesom
Prirodni načini da smanjite znojenje
Ako nije riječ o ozbiljnom zdravstvenom problemu, možete pokušati smanjiti znojenje pomoću nekoliko jednostavnih trikova:
Izbjegavajte začinjenu hranu i kofein
Pijte dovoljno vode
Nosite pamučnu odjeću
Koristite prirodne dezodoranse poput sode bikarbone i kokosovog ulja
Praktikujte tehnike opuštanja poput joge i meditacije
Znojenje može biti i saveznik i neprijatelj, zavisno od toga kako ga tumačimo. Najvažnije je osluškivati svoje tijelo i ne zanemarivati signale koje nam šalje. Zdravlje je ipak – u detaljima.