S dolaskom toplijih dana i ranih jeseni, jedan od najdosadnijih, a za mnoge i najodvratnijih problema u domaćinstvu postaju – smrdibube. Ove neugledne, smeđe-zelene bube, poznate po svom gadnom mirisu kad se uznemire ili zgnječe, sve češće nalaze put do naših domova. Traže toplo, sigurno mjesto za skrovište, najčešće prozore, vrata i pukotine, a jednom kada uđu – prava je muka riješiti ih se.
Ali ne brinite – postoji prirodno i efikasno rješenje koje ih drži dalje od vašeg doma! Bez hemikalija, bez otrovnih sprejeva i bez stresa – samo par sastojaka koje sigurno već imate u kući.
Šta su zapravo smrdibube i zašto dolaze?
Smrdibube, ili mramorne smrdibube, najčešće su aktivne krajem ljeta i početkom jeseni. Tad traže zaklon od hladnijeg vremena i migriraju ka toplim mjestima – a to znači upravo prema vašem stanu, kući ili balkonu.
Iako ne grizu, ne bodu i ne prenose bolesti, smrdibube su izuzetno neugodne zbog karakterističnog mirisa koji ispuštaju kad se osjete ugroženo. Taj miris se teško uklanja, zadržava se na tkaninama, zidovima, pa čak i u vašem nosu. Zbog toga, prevencija je uvijek bolja od pokušaja da ih kasnije uklonite.
Rješenje iz prirode: Ove stvari smrdibube mrze!
Ako ste mislili da je jedini način da ih se riješite upotreba jakih pesticida, imamo dobru vijest: smrdibube ne podnose određene mirise, naročito prirodne. Upravo ti mirisi mogu postati vaši najbolji saveznici u borbi protiv njih.
Evo šta da stavite kod vrata i prozora:
1. Eterično ulje mente (nane)
Smrdibube ne podnose jak miris mente. Pomiješajte 10 kapi eteričnog ulja nane sa 2 dl vode i sipajte u raspršivač. Poprskajte ovu smjesu po okvirima prozora, vrata, ventilacionim otvorima, roletnama i svim pukotinama kroz koje bi bube mogle ući. Ponavljajte svaki drugi dan, posebno kada je sunčano i toplo.
Takođe, vatu natopljenu ovim uljem možete ostaviti blizu prozora ili na balkonima.
2. Lovorov list i karanfilić
Napravite mirisne vrećice s osušenim lovorovim listom i cijelim karanfilićem. Stavite ih na mjesta gdje ste ranije primijetili smrdibube. Njihov intenzivan miris im je nepodnošljiv. Možete ih staviti i u ormare, iza zavjesa i između prozorskih okvira.
3. Bijeli ocat i voda
Još jedan prirodni saveznik je bijeli alkoholni ocat. Pomiješajte ga s vodom u omjeru 1:1 i poprskajte oko vrata, prozora i stolarije. Ocat briše sve tragove feromona koji bi mogli privući druge bube, a takođe stvara neugodno okruženje za nove „uljeze“.
4. Češnjak (bijeli luk)
Miris češnjaka, iako nekima drag u kuhinji, smrdibubama je apsolutno odbojan. Nasjeckajte nekoliko čehni i stavite ih u vodu, pa ostavite tu tečnost da odstoji nekoliko sati. Potom tom vodom poprskajte prozore i vrata. Efekat je brz i dugotrajan, ali imajte na umu da miris nije baš najprijatniji – zato je bolje koristiti ga u vanjskim dijelovima, poput terasa i balkona.
5. Cimet i limunova kora
Mješavina mljevenog cimeta i naribane limunove kore idealna je za stavljanje u platnene vrećice koje možete rasporediti po stanu. Osim što odbijaju smrdibube, ostavljaju i svjež, prijatan miris u prostoru.
Dodatni savjeti za zaštitu doma
-
Zatvorite sve pukotine – Pregledajte prozore i vrata, te silikonom ili drugim sredstvima zatvorite svaki otvor koji bi im mogao biti put do unutrašnjosti.
-
Mrežice na prozorima – Obavezne su, posebno ako živite u prizemlju ili nižim spratovima.
-
Redovno usisavanje – Ako se već nađu unutra, najbolje ih je usisati i odmah izbaciti kesu iz usisivača. Nikako ih ne gnječite – zbog mirisa.
Zaključak
Smrdibube mogu biti prava napast, ali uz par prirodnih sastojaka i malo truda, možete ih u potpunosti držati podalje od svog doma. Nema potrebe za skupim preparatima – rješenja su već tu, u vašoj kuhinji ili ormariću s eteričnim uljima. Stavite vrećicu lovora kod vrata, naprskajte malo mente po prozoru, i uživajte u miru bez dosadnih buba!
Ako vam je trik pomogao – preporučite svima, jer jednostavno djeluje!